Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Temmuz 2015, 14:50   Mesaj No:194

muallime

Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

Alıntı:
dua dilencisi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
İslam dininde Muta nikahının yeri var mıdır ?

Evli bir erkek başka bir kadınla nikahını imam ,şahitler olmadan kendi kıyabilir mi ?

Muta nikahi haramdir.Islam`da yeri yoktur.Fuhsun kilifi mutadir.

2- Alimlerin ittifakiyla nikahin aleni aciktan olmasi gerekir.Evli bir erkek ve kadinin sahit olmadan nikahlanmasi gecersizdir.

Nikahin akdinin sahih olabilmesi icin ;

a-)icab -kabul , (kadin erkek aldim-vardim,kabul ettim seklinde beyanlari gerekir.)
b-)Sahit ,(iki erkek veya bir erkek iki kadin ,bunlardan biri eksik olursa nikah gecersizdir.)
c-)ilan (malikilere göre sahit olsa bile ilan edilmemis nikah gecersizdir.Diger mezhepler sahit bulunmasini ilan icin yeterli saymislardir.)
d-)velinin izni gerekir (hanefi mezhebi haric diger uc mezhebe göre kadin velisi olmadan evlenemez.)

Bu isin bir de sosyal boyutu var ki cogunlukla "gizli nikah" yapan ilan etmeyen kisiler ;diger sartlari yerine getirseler dahi -ister ilk nikah ister ikinci nikah olsun-iyi niyet tasimiyorlar.Gizli nikah demek bir bakima uygun oldugunda seni birakacagim manasina geliyor.Özellikle üniversite cevrelerinde cokca görülen bu nikah tarzi arkada bircok gözü yasli genc kadinlar birakmis ve hayatlari boyunca magdur olmuslardir.