Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Temmuz 2015, 14:56   Mesaj No:195

İslaminesil

Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Muta nikahi haramdir.Islam`da yeri yoktur.Fuhsun kilifi mutadir.

2- Alimlerin ittifakiyla nikahin aleni aciktan olmasi gerekir.Evli bir erkek ve kadinin sahit olmadan nikahlanmasi gecersizdir.

Nikahin akdinin sahih olabilmesi icin ;

a-)icab -kabul , (kadin erkek aldim-vardim,kabul ettim seklinde beyanlari gerekir.)
b-)Sahit ,(iki erkek veya bir erkek iki kadin ,bunlardan biri eksik olursa nikah gecersizdir.)
c-)ilan (malikilere göre sahit olsa bile ilan edilmemis nikah gecersizdir.Diger mezhepler sahit bulunmasini ilan icin yeterli saymislardir.)
d-)velinin izni gerekir (hanefi mezhebi haric diger uc mezhebe göre kadin velisi olmadan evlenemez.)

Bu isin bir de sosyal boyutu var ki cogunlukla "gizli nikah" yapan ilan etmeyen kisiler ;diger sartlari yerine getirseler dahi -ister ilk nikah ister ikinci nikah olsun-iyi niyet tasimiyorlar.Gizli nikah demek bir bakima uygun oldugunda seni birakacagim manasina geliyor.Özellikle üniversite cevrelerinde cokca görülen bu nikah tarzi arkada bircok gözü yasli genc kadinlar birakmis ve hayatlari boyunca magdur olmuslardir.
Bu konuya sorum olacak ,Allah resulu s.a.v zamanında mute nikaı varmımıydı?
Hz ömer bu nikahı kaldırdıgı dogrumudur?
Sünni kaynaklarda bile bu mute nikahi gecer ,sartlar konusunda girilirse zamanlıdır süre belirlenir kadın mirasdan faydalanamz ,cocuk erkegindir kadın nia bitdikten sonra 4 ay beklemek zorundadır..

Neye göre Haram dediniz anlamıs değilim.
Yada neye göre Mute nikahı var oda acıklanırsa iyi olur sonucta suan mute nikahı şii bölgelerde yapılan bir nkahtır.