Konu Başlıkları: İmamlar Örnektir
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Ekim 2008, 20:21   Mesaj No:6

EcelBekcisi

Medineweb Usta Üyesi
Durumu:EcelBekcisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1109
Üyelik T.: 29 Mart 2008
Arkadaşları:0
Konular: 144
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: İmamlar Örnektir

[SIZE=4]Evet çok yararlı bir konu açılmış.Rabbim c.c razı olsun.

Fakat bu konudaki endişelerimi ve üzüldüğüm durumları paylaşmak istiyorum inşaALLAH.
imamların "emame" yani önünde kökünden gelen imam kelimesi insanların önderi anlamını taşımaktadır"İmamlar benim varislerimdir".Buyuran efendimiz s.a.v imamların ne derece büyük bir mükelefiyet sahibi olduklarını bize haber vermiştir. Yine başka bir hadisi şerifte"Müezinliğe koşun fakat imamlığa koşmayın."Nitekim bu hadisi şerifte buyrulduğu gibi efendimiz s.a.v imamlığa koşmayın zira imamlık çok mükelefiyet isteyen bir görevdir onun için bu büyük görevin mükelefiyetlerini bilin.Şunu ifade etmek isterim ki şuan görev yapan bazı imamların görevlerini yerine getirme konusunda çok taviz verdiklerine müşahede oluyoruz.Amaç rızai ilahiye dışına taşmış,rahat bir yaşam elde edebilmek için bu kutsal ve önemli mesleğe ilimsiz sahip oluyor.Bu da onları dünyevi işlerine daldırp insanlara bir şeyler verebilme adına hiç bir şey yapmadıkları gibi kötü örnek teşkil etmelerine yol açmakta.Günümüzde artık bir çoğumuz şu sözü duyar olduk"İmamın dediğini yap gittiği yoldan gitme."Bakın şimdi çok düşündüğüm acaba imamların bu hallerinde efendimiz s.a.v buyurduğu bir sözü yok mu diye düşünürken Kutubu sitteyi okurken tevafuk ettiği hadisi şerfii sizinle paylaşayım inşaALLAH."Ben ümmetimden saptırıcı imamlardan korkuyorum."
Evet malesef bu söz görevlerinde ne kadar taviz verildiği ve kötü örnek teşkil ettiğini anlatmakta ve efendimiz s.a.v bu konuda ki endişesini bize haber vermiştir.yine başka bir hadisi şerifte"Ahir zamanda alimler türeyecek halka yapın diyecek fakat kendileri yapmayacaklardır."Ki insanların bu denli başı boş ve günahlarla ömürlerini geçirmesinin en büyük sorumlusu insanların önderleri,efendimiz s.a.v yer yüzündeki halifeleri olan görevlerini ifa etmeyen imamlardır malesef.Tabi ki amacmız imamları eleştirmek veya onlar hakkında kötü yorum yapmak değil,babam da bir imam ve bende inşaALLAH olacağım lakin eminim bu endişelerimi sizde anlıyorsunuzdur inşaALLAH.

Rabbim c.c bizi kendine layık kul habibine hayırlı ümmet eylesin ve ameli bozuk naslardan eylemesin inşaALLAH.