Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31 Ocak 2016, 19:54   Mesaj No:6

bilinmez

Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: Allah'ı yanlış anlayan DİN-İ Dar olanlar./İbrahim İnecik

Alıntı:
İBRAHİM İNECİK Üyemizden Alıntı Mesajı göster
İslam akıl dini değil nakil dini diyen kişiler siz 'AKILSIZLIKLARINIZA' devam edin. Allah AKLA ve İlme önem verir salakç saçma hurafe rivayetlere değil. Bir tarafta Allah'ın sözü diğer tarafta cübbeli cübbesiz şekilci nakilci akılsız şahışlar.

Ben Allah'a Peygambere ve Akla İNANIYORUM gerisi inanılacak gibi değil.

İbrahim, Allah a,Peygambere ve akla inaniyorum diyorsun ya,yazarken sıralaman böyle ama yukardaki genel inancın öyle değil,şu şekildedir ;

Akıla,Allah a ve Peygambere,

Yani ilk sıra aklındır.Daha sonra Mütevatir naklin değil,aklın tasavvurundaki Allah ve Peygambere inaniyorsun. Hal böyleyken Allah niye kitap gönderdi,niye Peygamber gönderdi ve niye bu kitabında ALİM liğe teşfik etti ve olarıda övdü..Madem aklın yeterli ve hanginizin aklı,milyarlarca akıl var her aklın kendisine göre bir yetisi kavrayışı var.Bu akılcılar bile kendi aralarında birleşemeişken,

,Allah ın Peygambere ve Peygamberinde aShabıyla birlikte pratize ettiğine ve bunu bu güne kadar taşınmasında USUL OLMUŞ ALİMLERİN MEZHEBİNE,bunun genel adı MÜTEVATİR NAKLE itibar etmiyorsun. Yani bunu ,bu karşı çıkışını hevanla mı yoksa hangi ilimle yapıyorsun,usulun ne...

Geleneğe,bu gelenekle iç içe bürünmüş şirk ve küfürleri ata dedesiden bir miras almış din simsarları ve depdebesine, bunların tezgahına karşı çıka bilirsin.Bunuda yine bir ilimle yapmalısın bir usulun olmalı değil mi..

Bir mezhebin içtihadına karşı çıkıyorsan,öyle heva ile değil,ilk başta o mezhep imamının o içtihadındaki delilleri ,daha sonrada kendi delillerini ortaya koyman gerekmez mi.Madem aklın buna yeterli...

Sizin aklınız halen mezhebi dahi tanımlamaktan acizken ve mezhebe yaptıgınız tanım bile ilmi değilde duyumlarınızken.

Bakın siz,PEYGEMBER HANGİ MEZHEPTENDİ DİYE SORDUKTAN SONRA ŞUNU DEMİŞSİNİZ MEZHEP TANIMINIZDA;

MEZHEP BİR YOLDUR.

Şimdi sizin aklınıza uyan Peygamber size göre yolsuzdu..Dolayısıyla aklınızdaki Allah ta yolsuzdu.

Biz ne diyoruz ;

Allah ın dininde bir USUL vardı.Allah bu USULU Peygambere öğretti.Peygamberde ashabına öğretti ve ashabıda daha sonrakilere ve bu NAKİL BÖYLECE devam ederken MEZHEP İMAMLARI Allah hepsinden razı olsun bu USUL İÇİN ÖMÜRLERİNİ VEREREK ARAŞTIRARAK TALEBELERİNE MİRAS BIRAKTILAR,ALLAH ONLARDANDA RAZI OLSUN ONLARDA KALEME ALDILARKİ biz hevamızı akıl zannedip yeni bir sapıklığa düşmeyelim .