Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Şubat 2016, 09:14   Mesaj No:226

bilinmez

Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

Alıntı:
tevhid_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
>>Selâmun Aleyküm.Şimdi hocalarımı inşallah dini konularda yetkin kişiler olarak gördüğümden bu soruyu soruyorum. Şöyleki günümüzde düğün arefelerini bilirsiniz. Sözdü, nişandı ardındaan nasipse evlilik. Ama nasipse olucak evlilik gibi değerli bir birlikteliğin ön aşaması olarak gösterilen tanıma evresinde ki sözüm ona çizilen sınırlar ne kadar doğru? Nişanlı olmayı geç, sözlü olma durumunu bahane ederek, k uzunca konuşmalara kapı açamaya çalışmaları müslüman kardeşlerimize slından, şeytanın inceden yaklaştığını farkettirmek için ne yapmalı? Bunun sıkıntısını gerek nasip olmadığı için evlenemeyenlerden ziyade, evlenenler bile çekiyor diyebilir miyiz? Evet haklısınız tanımak için konuşmak gerek ama haram... "peki birbirimizi nasıl tanıyacağız" diyen kardeşlerim var.. yardımcı olursanız çok memnun olurum..
Selâmetle

Birbirini tanımak için nefsin hoşuna giden yollarla olmaz.kisilerin tanınması referans yoluyla olur.kisiler meşru olmayan sadece heveslerinin tatmini için yaptıkları flörtlerde birbirlerini taniyamadiklari gibi bu süre uzadıkça birbirlerinden uzaklasiyorlarda ,flört edenlerin çoğunluğu bunu Evliliklede sonuçlandirmiyanlardir.

Meşru olan tanıma referanlarladir,daha sonra bu kişiler yine meşru şekilde gözetim altında aile büyüklerinin izni ile bir kaç defa görustururler. Allah ta takdir ederse birbirlerinin kalbini birbirine isindirir ve evlilik imtihanlari başlar....