Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Eylül 2016, 15:04   Mesaj No:3

Hayyrat

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Hayyrat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 54858
Üyelik T.: 04Haziran 2016
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:11
Beğendi:7
Takdirleri:10
Takdir Et:

Herhangibir cemaat yada tarikat mensubu değilim, cemaat yada bir tarikata mutlaka mensup olunmalıdır diye bir iddiam veya tezim de yok, olabilir de olmayabilir de... Bu, kişinin kendi tercihidir ve o kişi yine herkes gibi müslümandır.. Ancak son dönemde yaşananları kriter kabul ederek tüm cemaat ve tarikat yapılanmalarını aynı zihniyetin ürünü olarak belirlemeye çalışırsak hataya düşmüş oluruz. Cemaat denen şey aslında müslümanların bir araya gelerek birlik ve beraberlik halinde ibadet ve dini sohbetlerini yapmaları, sosyal hayatta da müslüman kardeşliğinin gerektirdiği birlik ve dayanışma içinde olmaktan başka birşey değildir. Burada cemaatçilikten ne anladığımız da önemlidir. Fetöyü cemaat olarak kabul ederseniz ki ben etmiyorum, çünkü cemaat genelde olumlu manada ve Allah rızası için Müslümanların bir araya gelmesi haline verilen addır, o yüzden yanlış düşünmeniz kaçınılmaz olur. Nice cemaatler vardır ki İslam’a ve Müslümanlara yapmış oldukları hizmet yadsınamaz. Cemaat topluluk anlamına gelir. Camideki cemaat ne ise Allah yolunda bir şeyler yapmak için bir araya gelen topluluk da odur. Burada bir araya gelerek dini paylaşımlarda bulunmak suretiyle bir diğer kardeşimizin aydınlanmasına vesile olmak bile bir cemaat faaliyetidir. O yüzden yermeden önce iyi tahlil yapmamız lazım. Kötü örnekleri baz alarak tüm cemaatleri zararlı görmemek gerekir. Düşüncelerimiz çok yönlü ve geniş perspektiften olmak zorundadır. Çünkü insan yaratılışı gereği aklen ve ruhen buna elverişlidir. Bu yüzden yukarıdaki paylaşımı bu foruma yakıştıramadım. Belki daha kapsamlı bir şekilde de tartışılabilir bu konu ancak geniş zaman gerektirir. Özü itibariyle şunu söyleyebilirim, cemaat topluluk demektir, Müslümanlar iyilik ve takva konusunda bir araya gelmek ve yardımlaşmak zorundadır. Bunun adı da cemaatçilikse cemaatçilik asla zararlı bir şey değil bilakis yararlıdır, buna da yanlış demek bence gaflettir. İslam dünyası birlik olamadığı için bugün bu halde olduğumuzu da burada dipnot olarak belirtmek isterim. Birlik olmanın da ne olmaktan geçeceğini yazımı okuyanların muhakeme yeteneğine bırakıyorum.