Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Ekim 2017, 10:25   Mesaj No:266

muallime

Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
merhaba fecr ve muhsin hocam ve bedia hocam

bir öğrencim allahın ismi neden 99 dedi bunlar nerde geçiyor dedi

hepsi kuranda geçiyor mu

bir de başka bir tanıdığımın sorusu namazda çekdiğimiz tesbih 33 olarak neden çekiliyor öğrencilerimden de namaz konusuna gelince sorabilirler

bir de 12. sınıf da cenaze namazı konusunda cenaze namazı uygulaması yaptıracağım cenaze namazı deniliyor ama aslında bu meftaya karşı yapılan dua mı yani namaz kategorisine giriyor mu
Alıntı:
bazı öğrencilerim de bilimsel bir şey dediler insanlar tüm yok olursa dünya 200 senede temizlenir gibi bir şeydi o zaman allah neden insanı yarattı ve kötüyü yarattı gibi bizim aklımızın yetişemiyeceği şeyleri söyledi

bu soruya göre allah insanları sınamak için yarattı allah bir kulum kötülük yapsın cehenneme gitsin demedi allah yüce olduğu için her şeyi biliyordu kişinin yapacağını da biliyordu diye kaza ve kader kavramını söyledim ve insna aklı sınırlıdır o sınırdan gerisini düşünemez dedim böyle içinden çıkılmaz şeyler düşünmemek gerekir gibi sözler söyledim

öğrencilerimden birkaçı tatmin olmadı benim dediğim allah bilir gibi söze eş değermiş

böyle sorularda başka ne demeliyim
Alıntı:
mehdinin hadislerde geçen özelliklerini söyler misiniz
Alıntı:
alevi öğrencilerimin de olduğunu dikkate alarak söylüyorum alevi sünni evlenebilir mi diye sordular ben bu soruya cevap vermedim çok ince konu dedim bi bakayım geleyim dedim

size sorum alevi-sünni birbirleriyle evlenebilir mi
Alıntı:
Ogrenci sorusu mesela şakadan bir arkadaş el fatiha dese orda bulunanlar okumasa günah olur mu
Göknur öğretmenliğin hayırlı uğurlu olsun

Yalnız soru sorulan kişilerin yapması gerekenler var. Senin soruların biraz şuna benziyor ;formülü öğrenmeden problem çözmeye çalışmak ..
Önce bir ilmihali tam olarak bitirmek lazım. Yaklaşık 3 bin madde var bunları bilmek ve mantığını da anlamaya çalışmak lazım.
3 bin maddeyi nasıl çalışayım dediğinizi duyar gibiyim.(Ama zaten facebook instagram medineweb vs.) de her gün dolaşan biri yaklaşık bu kadar maddeyi bir ayda okur .Genel olarak kadınların paylaşımlarına bakarak söylüyorum...Yanlış anlaşılmasın..
Daha sonra sürekli okumaya devam bu sizi besler..sonra hangi hocayı takip ediyorsanız ; o hoca bu sorulara nasıl cevap vermiş incelerseniz çok faydalanırsınız.Diyanetin fetva hattını takip etmeniz gerekir.Fetvalar kitapları da çok yardımcı olacaktır.

*Sorulan sorulara hemen cevap vermemek emin olduktan sonra cevaplamak gerekir
*sorulan her soru bir tecrübe demektir.Soru ve cevap yazılmalı kayıtlar oluşturulmalıdır

mesela fatiha sorusunu ele alalım ;El Fatiha denilince oradakilerin okuması hükmü nedir ? bunu bilirsek çocukların sorduğu cevap verebiliriiz.
Cevap;Bu uygulama sadece Türklere mahsustur. Okunması çok sevaplı olduğu için El fatiha denildiğini duyunca okuruz.Okumayan günaha girmez.Fakat duyarsız kalması da pek hoş görülmez .
Ayrıca din üzerinden şaka yapmak çok tehlikelidir.Bunu çocuklara mutlaka anlatmalıyız .

Neden yaratıldık sorusuna cevap ?
Cevap :"imtihan için gönderildik" ...
pek tatmin edici bir cevap değil; o zaman çocuk :"Allah sonucu biliyor gene de niye imtihana tabi tutuyor ? " der

Önce kendi cevabımız olması lazım, Kuranı kerim ayetleri çok yardımcı olur...