Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31 Ekim 2017, 10:03   Mesaj No:9

Medine-web

Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alıntı:
Mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kurtçe cümlelerin yapısı, kuralı türkçedeki gibimi?
Benzerlik gösteriyor mu?..yoksa farkli bir kuralı mi var??

Bu gecelik bu kadar ders yeter..iyi akşamlar neydi dur bakayim)))

êvar Baş

Telaffuzu koydukmu bir kenara..Yaparız herhalde
kürtçe dünyanın en zengin dilerinden biri olarak kabul edilir.arapça farsça zazaca türkçe osmanlıca gibi tüm dillerden faydalandığı gibi,bu dillerden çalıntı mı yapmış,dilini bu dillere mı kaptırmış bilmiyorum.
arapça,türkçe,osmanlıca,zazaca,farsça konuşan birini dinleyen sıfır okur yazar bir kürt birşeyler anlayabiliyor.kuranı kerimde geçen yüzlerce kelimeyı günlük hayatımızda kullanabiliyoruz.

kural ve dil bilgisine gelince;
okuma yazma öğrenmeden kürtçe konuşan kürtlerin sayısı yuzde 80 diyebilirim.kürt dili ve edebiyatı yaygın olmadığından,süper kürtçe konuşan hatip bir kürt;
bir mektup yazamıyor.)
bir nokta daha var ki kürtçe şiveleri çoktur.diyarbakırlı bir kürt suriyeli veya ıraklı kürtle zar zor anlaşabiliyor.
okullarda sön dönemde kürtçe seçmeli ders konulmuş.adam kıtlığından derse girmeyı üstlendim bi hafta dayandım bıraktım.çünkü kürt dil ve edebiyatını bilmiyorum.)

dikkatimi çeken diğer bir husus ise,kürtçe türkü şarkı bile yasaklı idi yıllarca.kürtçe konuşmayı devlet dairelerinde yasaklı olduğu dönemler oldu.kürt halkına musallat olan,sözde kürt adına yola çıkan,ama aslında kürtle alakası olmayan birilerinin maşası PKK dilimizi isteriz,hakkımızı isteriz sloğanları ile....
şu an kürtçe serbest.kursları serbest.kürtçenin üzerinde herhangi bir baskı yok.okullarda bile işleniyor.
AMA RAĞBET İSTEK TALEP YOK DENECEK KADAR AZ?

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.