Konu Başlıkları: Medineweb Günün Hadis-i Şerifi
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06 Kasım 2008, 23:34   Mesaj No:178

maşuk

Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:maşuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 523
Üyelik T.: 04 Kasım 2007
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Sahabeye Sövmenin Haram Olması .!!!

.......

Ebu Said el-Hudri dan rivayet edilmiştir :

Peygamber şöyle buyurmaktadır :

‘’ Sahabilerime sövmeyin !! Eğer sizden birisi , ( sadaka olarak ) Uhud dağı kadar altın dağıtsa , (dağıtılan ) bu (altın) , onlardan birinin bir müdd( lük sadakasının sevab)ına yada yarısına ulaşamaz ‘’
( Buhari , Müslim , Ebu Davud , Tirmizi , Nesai , İbn Mace , Ahmed b.Hanbel )

SAHABE :

Peygamber Efendimize iman ederek O’nu gören ve müslüman olarak ölen kimseler…
Sahabe-i Kiram O yüce peygamberin şahsiyet ve dostluğundan çok istifade etmiş , kendilerine örnek alarak O’NUN İSTEDİĞİ GİBİ MÜSLÜMAN OLMAYA ÇOK GAYRET GÖSTERMİŞLERDİR.

İslam’ın güçlenip yayılması için canlarıyla başlarıyla çalışmışlar , bu yolda ölüm de dahil olmak üzere hiç bir şeyden çekinmemişlerdir.

ALLAH VE RASULUNU , ÇOLUK ÇOCUKLARINDAN , MALLARINDAN , HATTA CANLARINDAN DAHA ÇOK SEVMİŞLERDİR . ALLAH YOLUNDA HİÇ ÇEKİNMEDEN YURTLARINDAN HİCRET ETMİŞLERDİR.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN ALLAH’TAN ALARAK TEBLİĞ VE YAŞAYIŞINDA DİNİ ESASLARIN ,DAHA SONRAKİ MÜSLÜMAN NESİLLERE ANCAK SAHABEYE DAYANAN SIHHATLİ NAKİLLERLE ULAŞILDIĞI DÜŞÜNÜLÜRSE KENDİLERİNE SAYGI GÖSTERİLMESİNİN SEBEBİ AÇIKCA ANLAŞILIR…

Rasulullah buyurdu ki :

'' Rabbime benden sonra ümmetimin içine düşecekleri ihtilaftan sordum : Bana şöyle vahy buyurdu :

Ey Muhammed , senin ashabın benim katımda gökteki birbirinden güçlü ve her biri kendinden ışık saçan yıldızlar gibidir. her kim ashabın ihtilaf ettiği konulardan birine sarılırsa benim nezdimde O DOĞRU YOLDADIR.

(Tirmizi , Ebu davud , Hakim )

RABBİMİZ BÜTÜN ÜMMET-İ MUHAMMEDİ , SAHABELERE TUTUNUP ONLARIN YOLUNDAN GİTMEYİ NASİP EYLESİN İNŞAALLAH....