Konu Başlıkları: Mayıs Ayı Üyemiz ''AlaLeyl''
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Mayıs 2019, 14:06   Mesaj No:10

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Smile

Kur'anı anlama, idrak etme, hayatına aksettirme, uygulama alanına sokma.."Allah bana ne diyor?" "Benden ne istiyor?" sorusunu kendi nefsine sora sora, her ayeti üstüne alınarak okumanın, kalb ile akletmenin özetini yaptınız adeta...

Okuma şekliniz, yani kendinize okumanız, bunu en güzel şekilde ifade edişiniz beni çok heyecanlandırdı. Sadece "Allah'a güzel bir borç ile borçlanma" ayeti bile hiç bu kadar güncel, şahsî, kendine özel ve güzel gelmemişti.. Galiba her ayeti, kelimeyi ıskalamadan, seçmeden içine almak gerekiyor. Hepsi bana, Ey insan!Ey iman edenler! Ey! nidası muhatabıyım çünki..

Kaynak konusundaki düşünceleriniz içinde teşekkür ediyorum.( Bu noktayı kimse başka yerlere çekip sulansırmasın lütfen. Bir kaynaksızlıktan, kaynak beğenmemekten, kaynakları küçümsemekten bahsedilmiyor. Malesef okuduğumuzu algılayamama, başka yerlere uzatma gibi çok eskilere dayanan ve her daim moda olan bir " yanlış algı" putumuz var. Bu anlamda bu açıklamayı düşmek isterim)

İçimizdeki iman kırıntısıyla okumaya niyetlendiğimizde belkide dil düzeyi ağır, Arapça gramer ağırlıklı tefsirlerle hep başladığımızdan, Kuranın mesajlarınada, kendisine de uzak kaldık. Öyleya "bu Kuran..Biz onu anlayamayız. Anlayan birine tabi oldukmu, zaten okuduğunu yaşıyordur. Bizde ona uyarız. Tmm Kuranı yaşamış oluruz böylelikle" deyip; Kuranla aramıza ördüğümüz duvarlarla yaşadık yıllarca..Belki bir ömür...
İşte bu tabuyu yıkmak için,, içten, kendi şahsına münhasır yalın ama çaba, gayret isteyen ve her halini Kurana arzedenler, Kuranı hayatının merkezine koymak isteyenler için, zor olmayan kendi tekniğin, kendi ihtiyaçların, şartların örgüsünde anlama şekli...Zorlayarak anlam çıkarmak değil yani.."Bana ne söylüyor bu ayet?" dediğimizde anlamış oluruz. "Komşuma, arkadaşıma, eşime, dargın olduğuma, borçluma, alacaklıma, ölmüşüme ne diyor? " dediğimizde anlam çıkarıyoruz.Halbuki hepsinin muhatabı "ben"...Onlara karşı bile önce kendim anlayıp, sonra olması gereken tavrı belirlemeliyim. Yaptığınız açıklamayla bunu bir kez daha anladım..Allah razı olsun...

Meryem suresinde Zekeriya peygamberin; "Rabbim ben sana ettiğim dualarda hiç eli boş dönmedim" duasındaki, terbiye, üslup,teslimiyet, Allah'tan ümidi hiç ama hiçbir zaman kesmeme, dünya yanında olmasa, sana arkasını dönse sen ne yana döneceğini bil, olmasada teslim ol " tavır, telkin ve adeta okuyanı eğiten eğitim metodu içeriğine sahip. Meryem sureside yaptığınız kelime, aywt karşılaştırmalarını da bizimle paylaşmanızı istesek!!??
Hatta bu sayfa üzerinden yine etkisi altına girdiğiniz âyetleri bu güncellikte müsait oldukça bizimle paylaşırmısınız?

Vaktiniz elverdiğinde tabiki...
Bir de; Bir ömürden daha hayırlı bir aya ulaşmışken, ziyanda olmayanlardan olmak adına, hissedar olabilmek adına Ramazan ayına özel bir tavsiyeniz olurmu ? "Hayır yarışı, hayırda ve iyilikte yarışanlar"dan anladığınız nedir?

vakit ayırdığınız için...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~