Konu Başlıkları: Bir Sorum Var
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30 Mayıs 2019, 15:19   Mesaj No:33

ÂlâLeyl

Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Gerçek dua ancak O'nadır. O'ndan başka yalvardıkları ise onların isteklerine ancak, ağzına ulaşmayacağı halde, ulaşsın diye avuçlarını suya uzatan kimsenin isteğine suyun cevap verdiği kadar cevap verirler. Kâfirlerin duası daima boşa çıkar.

وَمَا دُعَٓاءُ الْكَافِر۪ينَ اِلَّا ف۪ي ضَلَالٍ

Burada boşa çıkar değil de "şaşırmış" "sapıtmış" demek daha doğru olmaz mı? ضَلَالٍ Bu kelimenin tam doğru meali nasıldır sizce?

Listelediklerinizin içinde hep kafir ya da münafık olan başkaları için yapılan dualar var. Ve yukarıdaki ayetten de anladığım o ki kafirler Allah'a dua etmedikleri için dualarının şaşırmış/sapıtmış olduğu söyleniyor. Oysa Allah'a edilen bütün duaların Allah tarafından kabul edildiğine dair bir inancım var. Bunun aksini söyleyen bir ayet var mı merak ediyorum.

İblis Allah'a isyan ettikten Adem'e secde etmedikten hemen sonra lanetleniyor ve kovuluyor.

Allah buyuruyor: "Ve elbette lanetim ceza gününe kadar senin üzerindedir."

Bunun üzerine iblis der ki:

“Ey Rabbim! Öyle ise bana insanların diriltilecekleri güne kadar mühlet ver” dedi.

Allah buyurur: "Haydi malum vakte kadar geri bırakılanlardansın.»

İblis yeni isyan etmiştir, Allah'ın emrine karşı çıkmıştır. Buna rağmen iblis Allah'a dua eder, ondan bir istekte bulunur ve Allah o anda iblisin duasını kabul eder.

Sorumu değiştirerek tekrar sorayım: Başkaları adına yapılan dualar hariç Allah'a yapılan hangi duaya Allah olumsuz yanıt vermiş/reddetmiş/geri çevirmiştir? Var mı Kur'an'da böyle bir şey? Yoksa Kur'an'da Allah kendisine edilen bütün duaları kabul eden midir?

Teşekkürler FECR