Konu Başlıkları: Bir Sorum Var
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16Haziran 2019, 20:49   Mesaj No:36

ÂlâLeyl

Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Güzel temennilerin için ve icabet konusunu hatırlattığın için teşekkürler =)

Sorularıma geçersek...

Ben her duayı kabul edeceğine dair bir delil ortaya koyamıyorum yalnız "Kur'an'da Allah'a iman edenlerin Allah'a dua edip de Allah'ın duayı reddettiğine rastlamadım *(başkaları adına edilen dualar hariç). Bu da ettiğim dualarda bana müthiş bir cesaret ve özgüven veriyor. Neden aksine inanayım ki? Neden müminlerin dualarını Allah'ın reddedeceğine inanayım ki? Bunu bir kesin hüküm olarak söyleyemem çünkü Allah'ın her duayı kabul edeceğine dair bir beyanı yok ama bana öğüt verdiği Kur'an'da kendisine iman eden herkesin dualarını kabul ettiğini görüyoruz (başkaları adına edilenler hariç) Yüzdeye vuralım: Allah yüzde kaçını kabul etmiş kendisine edilen duaların (başkaları adına edilenler hariç) Cevap: Yüzde yüz. Bir istisna var ise Kur'an'da lütfen söyleyin.

Dediniz ki:

"Sonuç olarak Allah her duaya icabet eder, onu dikkate alır ama duaların bir kısmını kabul eder, bir kısmını kabul etmez, bu Allah'ın takdirine kalmış bir şeydir."

Allah'ın bir kısım duaları kabul edeceğine bir kısmını reddedeceğine neye dayanarak hükmediliyor?

Bir diğer sorum:

Ankebût süresinin ikinci ayetine dair iki kelimeyi soracağım:

Ehasibe-nnâsu en yutrakû en yekûlû âmennâ vehum lâ yuftenûn(e)

Yutraku olarak geçen kelime bizdeki terk etmek mi?

Ehasibe olarak geçen kelime bizdeki hesap etmek mi?