Konu Başlıkları: Bir Sorum Var
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17Haziran 2019, 11:30   Mesaj No:37

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Öncelikle iddia sahibi siz olduğunuz için delili sizin sunmanız gerekir. Sizin iddianız " Allah kulun yaptığı bütün duaları kabul eder"
Bu bir iddiadır, iddiadan da daha öte her insanın Allah'tan bir ummasıdır.
Benim bu konudaki araştırmam sonucunda ise görüşüm; "Allah bütün kullarının duasına icabet eder, onları dikkate alır ama duaların kabulu ile yetki hakkı Allaha aittir ve kabul edilip edilmemesi Allahın bileceği iştir. "
Bu konuda ayet geçen "Dua edin ki icabet edeyim" cümlesinde "kabul etmek" ifadesi geçmediğini belirttim. Benim tezimi destekleyen bir ayet de buldum. Yani icabet ile kabul etmek ifadesinin farklı olduğuna dair bir ayet var.
"Onu doğurduğunda, Allah onun ne doğurduğunu bilirken «Ya Rabbi! Kız doğurdum. Erkek, kız gibi değildir, ben ona Meryem adını verdim, ben onu da soyunu da, kovulmuş şeytandan Sana sığındırırım» dedi."( Âl-i İmran-36)
Dikkat edin ; dua eden Hz.Meryem'dir.
Allah Teala , Meryem'in duasına nasıl icabet ediyor yani karşılık veriyor:

" Bunun üzerine Rabbı onu güzel bir kabul ile kabul buyurdu ve güzel bir surette yetiştirdi, Zekeriyanın himayesine verdi, Zekeriyya onun üzerine mihraba her girdikçe yanında yeni bir rızk bulur, ya Meryem! bu sana nereden? derdi, o da Allah tarafından, derdi: Şüphe yok ki Allah dilediğini hesapsız rızık verir" ( Âl-i İmran-37)

Ayetin metnine bakarsanız "tekabbele " ifadesi geçer ve ifadenin sonunda mefulu mutlak olarak "husnü kabul" geçer, Yani iyi bir şekilde kabul etti, yani duasını güzelce kabul etti." Demek ki "hüsnü kabul dua " kabul edilen duadır. "Hüsnü kabul olmayan dua " ise kabul olmayan duadır. BU ayet bile konuyu anlamanıza yardımcı olur.
Ayrıca sizin dediğiniz gibi düşünsek yani kişinin kendisi için yaptığı her kabul edilecek mantığına sahip olan birisinin , duasının kabul edilmediğini görünce Allah hakkında hüsnü zan değil süi zan etmesine neden olmayacak mıdır?
Kişi fakir ise zengin olmayı duasında istese ve zengin olamasa
Kişi hasta ise , iyileşmeyi duasında istese ama hastalıktan kurtulamasa
Karı kocanın çocukları olmasa , dualarında çocuk sahibi olmayı isteseler ama çocuk sahibi olamasalar
İşçi , işçilikten bıkıp patron olmayı dualarında istese ama hep işçi olarak kalsa
Öğrenci , çok istediği üniversiteyi kazanmayı dualarında istese ama kazanamasa
vs.vs buna benzer bir çok örnekler vermek mümkün.
Duaları kabul edilmeyen bu insanların Allah'a olan inançlarında bir zayıflık / şüphe meydana getirmez mi?

İkinci sorunuza daha sonra açıklayacağım inş.