Konu Başlıkları: Bir Sorum Var
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29 Temmuz 2020, 23:49   Mesaj No:91

ÂlâLeyl

Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı 1:

Kur'an, bir araya getirmek, kümelemek demektir. Özel olarak da son ilahi kitap olan Kur'an-ı Kerim'in özel ismidir.

Kök
Kur'an "kıraat (okumak)" ile aynı kökten ka-ra-e(قرأ) gelir.

Anlam
Kökünün anlamı bir araya getirmek, toplamak, birbirine eklemek, birbirine katmaktır. Okumak (kıraat) harflerin bir araya getirilmesi ile olur. Benzer biçimde "kur'an" kelimesi "küme" anlamına gelir. قُرْآنً "toplanma" demektir.

Kur'an halinde
Kur'an kısım kısım indirilmiş bir kitaptır. Kur'an-ı Kerim'de aynı sûre içinde farklı konulara ait ayetler vardır.

İsra:106 - Biz onu kur'ân halinde (küme küme) ayırdık ki insanlara aralıklarla öğretesin. Onu parça parça indirdik.
İlk bakışta bu durum dağınık bir görüntü verebilir. Fakat benzer konuların ayetleri farklı sûrelerden alınarak bir araya getirilirse yani kümeler oluşturulursa o konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir. Bu, Kur'an'ı anlamada izlenecek metottur.

Kümeler halinde
Kur'an kelimesine müfessirler "çok okunan" ya da "son ilahi kitabın özel adı" gibi anlamlar vermişlerdir. Fakat bu anlam aşağıda verilen ayetlerdeki "kur'anlar şeklinde" ifadesinin anlamını yansıtmaz.

Yusuf:2 - Belki aklınızı kullanırsınız diye, biz bunu Arapça kümeler (kur'anlar) şeklinde indirdik.
Ayrıca bakınız Fussilet:3, Hicr:1

el-Kur'an
Kur'an'da bazı ayetlerde el-Kur'an (القرآن) ifadesi geçer. Bu ifade (Nahl:98), son ilahi kitabın Kur'an-ı Kerim'in özel adıdır. Kelimenin başındaki el takısı ile aldığı belirlilik sayesinde "o Kur'an" anlamına geldiğine dikkat ediniz.

Furkan:30 - O gün elçimiz diyecek ki, "Ya Rabbi, benim kavmim bu Kur’an’ı kendilerinden uzak tuttular".

ALINTI 2:

Merhabalar İsra suresinin 78. Ayetinde Kur'an kelimesi el takısı olmadan geçiyor. Bu yüzden oradaki Kur'an kelimesine kümeleşme anlamı vermek gerektiğini düşünüyorum. Ama neredeyse tüm mealler olmayacak şekilde anlam vermişler. Süleymaniye vakfı meali şu anlamı vermiş:
(İsra 17/78)
Namazı, güneşin zevalinden gecenin ğasakına kadar, bir de şafak ışıklarının kümeleştiği(Kur'an) sırada sürekli ve tam kıl. Şafak ışıklarındaki kümeleşme(Kur'an)gözle görülür.

SORUM:

KUR'ÂN kelimesinin anlamları nelerdir? Küme manası gerçekten var mı? Alıntı 2 deki örnek doğru gibi hissettiriyor. Kabul edilebilir bir meal mi?

Bir de ben Kur'an'ı "Okunan" manasına geliyor diye hatırlıyordum. Bu manaya da geliyor mu?

Kur'an ve kitap kelimesi arasındaki fark ne?

Hicr 1:

Elif Lãm Râ, tilke âyâtül kitâbi ve kurâninmmübîn.

"Kur'ân'lar" şeklinde geçen ayetler hangileri?