Konu Başlıkları: Hicr Suresi Ortak Çalışmamız
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22 Mayıs 2021, 13:28   Mesaj No:13

ÂlâLeyl

Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kara Kartal senin için üç kıssa uydurdum. Belki açık açık söylenmeyecek olanı işaretlerinden irfan edersin/tanırsın.

Adam birinci arkadaşına gider. Der ki bana biraz borç ver, nisan ayınının 24'ünde ödeyeceğim.

Nasıl ödeyeceksin, der arkadaşı.

Bu bana kolaydır. Daha evvel de ödemedim mi, der.

Arkadaşı "Tamam ödedin zamanında ama yine de bana bir delil göster," der.

Adam da: Sözüme güvenmiyor musun? Zikrim yeterli değil mi senin için? Pekâlâ, gel benimle, der ve ona alacak defterini gösterir. Daha evvel borç alıp da ödediği insanlar ile tanıştırır ve sözüne nasıl sadık, kendisinin nasıl da sıddıklardan olduğunu delillendirir. Yetmez. Senet verir. Yetmez evini, arabasını, iş yerini teminat olarak gösterir ve sonunda ikna olan arkadaşı ona borç verir.

Sonra adam ikinci arkadaşına gider. Der ki bana borç ver, ayın 24'ünde ödeyeceğim.

Nasıl ödeyeceksin der?

Bu bana kolaydır, der adam ve olacakları bir bir söyler.

Yeterlidir bu. Tamam der dostu. Senet sepet teminat istemez. Delil istemez yani ve borç verir.

Üçüncü arkadaşına gider. Der ki "Bana borç ver, 24'ünde ödeyeceğim."

Nasıl ödeyeceksin diye sormaz dostu. Ne borcundan bahsediyorsun, der

Borç borcundan. Hakikat bu der adam, para lazım.

Parayı verir dostu ve konu kapanır. Nasıl ödeyeceksin demez, delil de istemez. Parayı verir ve konuyu kapatır.

İşte böyle....

Mihrinaz, mütevessimin kelimesini çok güzel anlatmışsın benim için aydınlatıcı oldu. Teşekkürlerimi sunarım)

Hud sûresi 69 dan 83'e de okumanızı tavsiye ederim. Hem Hz. İbrahim'i hem Lut'u görürüz orada. 82. Ayette de şöyle bir kelime geçer: "Müsevvemeten"

Allah gökten Kur'an'ıda indirir. Su da indirir, hicâretemminsiccil de indirir.

Münzer olan iblis yeryüzünde süsleyecektir ve gavi edecektir hepimizi ancak halis kullar hariç.

Allah göklerde burçlar yaratmıştır ve süslemiştir nâzirler (bakanlar) için. Ve korumuştur her racîm edilmiş şeytandan. Ancak kulak hırsızlığı yapan olur. Onu da şihâbünmmübin izler.

Inna nehnü nezzelnâzzikra ve innâ lehû lehâfizûn.