Konu Başlıkları: Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31 Ocak 2023, 12:43   Mesaj No:3

Kara Kartal

Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 430
Beğenildi:3265
Beğendi:3733
Takdirleri:26348
Takdir Et:

Bir ülkenin kalkınmak için nelere ihtiyacı olduğunu ve kendi kendine nasıl bu ihtiyaçları karşılayabileceği Finlandiya ülkesi üzerinden başarılı bir şekilde anlatılmış. Dili sade ve anlaşılır. Atatürk'ün tavsiye ettiği bir kitap. Finlandiyanın bağımsızlık mücadelesi.

Çok önceden okumuştm kitapliktan çıkardım. Bi kaç yerini paylaşayım.

"""""""Eğer bir millet büyüklük ve kahramanlık özelliklerini taşıyorsa ondan yıldırımlar doğar, kahramanlar çıkar. Eğer halk kitlesi nemli bir buhar yığınından ibaretse, hiçbir güç ondan buhar çıkartamaz"""""

Bir avuç öğretmen din adamı avukat ve memurla birlikte halkın eğitilmesi ve eğitimin yaygınlaşması amacıyla adeta bir seferbelik ilan eden Fin aydınlarından Snelman etkileyici bulmuştum.

Devrin aydınların şöyle diyorlardı:

""""Aydın olmak demek modaya uygun giysi giymek şapka takmak demek değildir. Halk sizi yüksek gelir elde edin geceleri eğlenin diye o konuma getirmemiştir. Böyleleri aydın olamaz, yozlaşmışlardır""""

"""""Halkımıza nasıl çalışacaklarını ögretin.
Az maliyetli sağlık konutlarını kendilerini ve çocuklarının sağlıklarını nasıl koruyacaklarını öğretin"""""

"""""Bütün ülkeyi sulamak için birkaç dere yetmez. En ucra yerler bile göl, pınar, dere gibi su kaynağına muhtaçtır. Milletin manevi susuzluğuda buna benzer. Heryerde milletin kana kana içeceği taze pınarlar bulunmalıdır""""

Gittiği heryerde zeki insanları uyandıran, onları harekete geçiren bir aydın.