Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30 Eylül 2023, 12:56   Mesaj No:1

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1272
Beğenildi:11880
Beğendi:8996
Takdirleri:26451
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Firavunlar Çok Zeki ve Bilgili İnsanlar mı?

Firavunlar Çok Zeki ve Bilgili İnsanlar mı?

Firavunlar çok zeki yada bilgili insanlar değildi,onlar da herkes gibi sıradan insanlardı. Kur'an'da Firavun ve Karun ile beraber ismi geçen biri daha vardır: Haman. Haman ilahlık iddasinda olan Firavun'un baş rahibi olduğu tahmin ediliyor. Yani Firavun'un tanrılık iddasindaki dinin yönetimini temsil eden kişidir.

Firavun, ülke ekonomisini Karun'a, memleket idaresini, inancı ve halkın kendisine itaatini saglama görevini ise Haman'a vermişti .Aciz bir insan olan Firavun'un ilâhlık iddiasını ayakta tutan en büyük dayanak ve destekçi şüphesiz Haman'dı. O, resmi dinin en büyük temsilcisi durumundaydı.

Haman'ın mevcut yönetimi ve liderlerinin konumunu koruduğunu anlatan bir hikayesi vardır. Aslında bu hikaye,bâtil sistemi ayakta tutabilmek için ilahlaştırılmış her (tağuti) yönetim için geçerlidir. İşte o hikaye:

Günlerin birinde Firavun'un sarayına elinde ölmüş keçisiyle gelen kadının biri vardi.Haman gelen kadını kapıda karşıladı ve niye geldiğini sordu.

Kadın: Çok sevdiğim bu keçim öldü. Firavun onu tekrar diriltsin diye getirdim.

Zira Firavun, cahil halka kendisinin ilah olduğunu ve ölüyü dahi diriltebildigini iddia ediyordu.

Haman sarayın çiftliğinden hemen bir keçi getirip kadına verdi ve: "Al bu keçiyi ve git Çünkü Firavun hazretleri şuan develeri yaratmakla meşguller'.

Bir müddet sonra Firavun Hamana saraya gelen kadını sorar; Haman durumu anlatir.Firavunu bir telaş sarar tedirgin olur.Cünkü ilahlık iddiasını zedeleyebilecek böyle bir hal belki ilk defa meydana gelmişti. Onun bu tedirginliğini gören Haman, hemen söze girer ve onu sakinleştirecek bir şeyler söyler: 'Rahat olun efendim. Bu sorunu hallettim. Kadına ölmüş keçinin yerine çiftlikten başka bir keçi verip gönderdim. Firavun hazretlerinin şuan develeri yaratmakla meşgul olduğunu, bu sebepten kendisiyle ilgilenemeyeceğini söyleyip gönderdim.

Firavun bunun üzerine biraz rahatlar. Sonra derin bir nefes çekip ""Ey Haman, ahhh, deve yaratmanın beni ne kadar yorduğunu bir bilsen!""

İşte bu esnada Haman tarihe mal olmuş o sözünü söyler:

""Ey Firavun bize de mi bu ayaklar..?""

Hz Ademden bu güne tevhid dininden kopup bâtil câhilane yarım yamalak inançlara tabi olmaların tek sebebi dini saltanat ve dünya menfaatine alet etmeleridir.

'Ayetlerimi az bir menfaat karşılığında satmayın"(1)

Kim İslâm'dan başka bir din arama çabası içine girerse, bilsin ki bu kendisinden asla kabul edilmeyecek ve o âhirette ziyan edenlerden olacaktır.(2)

(1) Maide suresi 44
(2) Ali İmran suresi 85

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
MedineWeb Forum Motto Satır Arası Birkaç Kelam Mihrinaz 2 59 07 Mayıs 2024 22:34
İsrail Refah'ın Gazze Tarafını Ele Geçirdi İslami Haberler Mihrinaz 1 35 07 Mayıs 2024 20:43
Ne Kullanalım? Yaşam/Kültür/Sanat Mihrinaz 4 67 02 Mayıs 2024 20:16
Dört Entrikacı mı Dört Dahi mi? Duhatul Arab İslam/Dinler/Mezhepler Kara Kartal 1 103 09 Nisan 2024 00:40
Fakire Makarna Sadakası Medineweb.net Videolar Kara Kartal 1 81 08 Nisan 2024 17:02