Konu Başlıkları: İdrak Yollarımız Açılsın
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19 Şubat 2024, 17:08   Mesaj No:1

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1272
Beğenildi:11867
Beğendi:8995
Takdirleri:26311
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İdrak Yollarımız Açılsın

İdrak Yollarımız Açılsın

Ümmehatul müminin Allah Rasulü'nün hanımlarını okuyorum. Ezvacı tahirat annelerimizin hayatlarını lise dönemlerimde ilgi ve merakla okumuştum. Sonrasında parça parça okumalar haricinde ciddi bir okuma yapmadığımi farkettim. İyiki farketmişim.

O dönem rivayet, hadisler üzerinden annelerimizin üstünlükleri, hikmetleri üzerine bir okuma yapmışım ve annelerimiz zihin dünyama o şekilde yerleşmiş.

Yani onlar ezvacı tahirat, Allah Rasulü'nün hanımı olma şerefine nailler. Ümmetin annesi'ler. Hata yapmazlar tabiki. Peygamberdeki ismet sıfatı pekâlâ annelerimiz içinde geçerliydi bana ve benim gibi düşünenler için.
Aişe annemizin yaşı konusu tüylerimi ürpertmişti, ama peygamber ve tercihi hakkında yanlış düşünmek inkara götürür diye düşünmüştüm. Kıskanç eş, Allah Rasulu'nu kızdırmalari bunlar çok hikmetli gelirdi. Üzerine düşünmek istemezdim. Yani o günkü yaşım, duygularım anneler konusunda hayal dünyama hitap eden hikaye odaklıydi. Kumralcık dediği genç Hümeyra'sına kördüğümle aşık romantik peygamber pek hoş geliyordu küçük hayal dünyama

Hz Hatice validemiz etkilemezdi mesela. Vefakar, cefakar 40 yaşında dul bir kadın. Romantize edecek hiçbirşey yok. 25 yıl evlilik. Aişe annemiz öyle mi? Küçükmüş çok fena ama kıskanç sevgili, Allah'ın temize çektiği ifk iftirası yaşamış aksiyonu bol bir eş.. Peygamberimiz de neden Hatice r.a öldüğü halde sürekli anar ki? Niye üzer ki itaatkar eş Aişe'yi Hatırasından dolayıdır herhalde. Sadece burasiyla ilgilenen bir ergen...

Yaş alıp, evlenip, anne olup, talebeliğimle kendime doğru olan ve kendimi tefsir etme yolculuğum, idrak yollarımı açınca Hz Hatice annemize hayranlığım arttı. Empati duygularım da işin içine girip, idrak yolumu açıyordu. Vefa, cefa, sadakat, hürmet, nezaket, dinginlik , huzur, genç eşin büyük bir sevgi ile bağlı olduğu, çocuklarının annesi, ümmetin şevkatli annesi, soylu ve asil kadın bir başka etkiliyor beni...

Allah Rasulu üzerine gül koklamamış... Aişe annemiz çocuk yahu. Ergen ergen tavırlar.. Hatice annemiz öyle mi? Allah Rasulu hayatı boyunca unutmamakta çok haklı. İyi günde, en kötü gününde malıyla, caninla, tüm benliği ile Muhammd a.s ın davasına destek olmuş. Dır dır yok, boykot, işkence çoğalıyor asla ne yapacağız, ne yiyeceğiz, bırak şu işleri demiyor. " Sen akrabanla ilgilenirsin, yetimi fakiri gözetirsin, kimse için kötülük düşünmezsin. Allah seni asla mahçup etmez" tesellisi veren Allah Rasulü'nün rahmani yolculuğunda psikolojik danışmanı adeta...

Ve vefatı... Allah'ım hangisine üzüleyim. En büyük desteği, sevdiği gitti ben mi delirsem paygemberimizin yerine...Ya çocuklar çocuklar ne olacak şimdi? Bekar kalamaz. o çocuklara bakacak olgun biri ile evlenmeli. Bakın salt kadınlık duygularım Allah Rasulü'nün izdivaç yollarını takip ediyor. Orda aracı olarak ben bulunsam; olgun, eşi ölmüş, çocukları olan, iffetli, dul mümin birini bulucam Allah Rasulune

Ara bulucu Aişe'yi ve Sevde annemizi öneriyor ve Sevde annemiz yaşına rağmen, soylu, asil ve güzel bir kadından sonra olmayı dert etmeyip Allah Rasulü'nün izdivaç teklifini kabul ediyor. Yaşına, olgunluğuna her zaman saygılı peygamber.. Çocuklarının bakımı emin ellerde Sevde annemizde çok şükür çok şükür diyorum. İyiki onunla evlendi.

Sevde annemizle evlenmeye ne gerek vardı? Hemde yaşlı bir kadın, hiçbir özelliği yok gözüyle bakan ben. Sonrasında ona ilgi alakası duası çokça artan, Allah Rasulü'nü ferahlattigi için en az onun kadar minnet ve saygıyla bakan ben

Şimdi Allah Rasulü'nün ehli beytinde beni, hepimizi başka boyuta tasıyacak kısma geliyorum.
Dinleyin beyler, dinleyin hanımlar.

Allah Rasulü'nün hanımlarıyla beraberim ve ben yeter imdat çığlığı atıcam nerdeyse.)) Şevkat ve rahmet peygamberinin evinde , hem oturdukları hücrede, hem hücrelerinde kıskançlık, hile, dırdır, dedikodu, kocasını kendine çekmek için binbir tuzak ne ararsan var hanımlarla birlikteyim.

Annelerimizdeki dik başlılık bizde olsa kapı önündeyiz ))
Yahu bizden 10 tane eş var ve Alalh Rasulu hatalarına rağmen boşamıyor onları. Boşa gitsin çekilir mi bu hatunlar diyorum)) Allah arkanda. Durma birak hepsini ) İdrak açıldıkça açılıyor.

Hz Aişe'nin eşine olan aşkı ve sevdası, kıskançlığı fakihliğinin önüne geçmiyor. Hata yaptırıyor ama asla boyunu aşıp hakikatten saptirmiyor.
Kocasını rakip hanımlara kaptırmamak için verilen mücadele inanılmaz gerçek ve ben de olsam aynını yaparım hissi.)) Yanına çekme, stratejik hamleler, hep diri durma çabası. Keisnlikle gerçek.
Zeynep annemizin yanından gelmesini kıskanıp organize şekilde "meğafir kokuyorsun ya Rasulullah" deyip bal şerbeti içmemeye yemin etmesi, cariyesi Maria'yla başbaşa diye ortalığı velveleye verilip gizli kalmayışı, nasıl bir oyundur arkadaş Bırak gitsinler sevgili peygamberim. Akılları başlarına gelsin

Hz Aişe ifk hadisesinde Allah tarafından aklaninca " Ben sadece benim ve alemlerin rabbi olan Allah'a teşekkür ederim" deyip eşine trip atması...
"Bi laf ettik hemen küstün gittin ama bir ay ayrı kalamadin 29 günde geldin" diyerek seven ve alttan alan eşini güldüren profil...
Haneye gelen her hanımına güzellik, işve, cilve, çekicilik bakımından potansiyel tehlike gözüyle bakan aşk dolu bir hanım... Çok tanıdık duygular

Sonra Hafsa annemiz...Tabiati inat. Ve inatlığı Rasulullah ile konuşmalarında da var. Maria'yı kendine haram ettirecek, aramızda sır kalsın dedirecek seviyede Rasulullah üzerinde tesirli ama sırrı ifşa ederek işin sonunun nereye varacağını düşünmeyen, kadın dayanışmasına peygamberlik vasfı engel olmayan bir hanım. Şimdiki alim, hoca efendilerin karıları el pençe divan, ses çıkarmazlar, bunlar peygambere şımarıyor, haddi aşıyorlar Allah Allah bunu anneler değil biz cahil hatunlar yaparız bi tek..

Safiyye annemizi "Yahudi kızı" deyip devesini vermeyen Zeynep annemizle bir müddet konuşmuyor Allah Rasulu. Safiyye annemizi hanımların ittifak ve hilelerine karşı ayrı bir korumaya alıyor. Başı hep Aişe annemiz çekiyor

Çok uzadı ama her birinden ayrı bir güzellik, duruş fışkırıyor. Peygamber hanımları geleneğin biz kadınlara dayattığı gibi ezik, silik, kocasına ses etmez, sesini çıkarmaz, ağzı var dili yok hanımlar değil. Dik başlı, inat, tripli, kaprisli hepsi var
Soylariyla da övünüyorlar, Rasulullah'ın yakın arkadaş kızları olmalarıyla da, nikahı Allah'ın kıymasıyla da, vahyin hangi eşin yanında gelmesiyle, bakire eş olmayla da akla gelecek dile gelmeyecek herşeyle birbirlerine gövde gösterisi yapmaktan geri duymuyorlar.

Herbiri fakih, takvada, ilimde zirve, yardım ve yoksulu doyurmada öncü, hayra, iyiye, doğruya davet eden, haram helaller noktasında titiz, şerefli ve izzetli hanımlar. Onlar fitratlarindakini gizlemeden, saklamadan ümmete anne olma şerefi ile şereflendiler.

Peygamber eş; hiçbir zaman onlardan fıtratlarını değiştirmelerini beklemedi. Nazikçe idare etti her bir huyu ve fıtratı. Üzüldü, kızdı ama eşlerini boşamadı. Onları rencide etmedi, kınamadı.

Burdan ne çıkar bilemiyorum İdrakleriniz açılsın istedim sadece

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
MedineWeb Forum Motto Satır Arası Birkaç Kelam Mihrinaz 1 24 07 Mayıs 2024 22:34
İsrail Refah'ın Gazze Tarafını Ele Geçirdi İslami Haberler Mihrinaz 1 19 07 Mayıs 2024 20:43
Ne Kullanalım? Yaşam/Kültür/Sanat Mihrinaz 4 63 02 Mayıs 2024 20:16
Dört Entrikacı mı Dört Dahi mi? Duhatul Arab İslam/Dinler/Mezhepler Kara Kartal 1 99 09 Nisan 2024 00:40
Fakire Makarna Sadakası Medineweb.net Videolar Kara Kartal 1 74 08 Nisan 2024 17:02