Konu Başlıkları: Vakfeler Ve Hükümleri
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Aralık 2008, 01:27   Mesaj No:1

Huzurİslam

Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Vakfeler Ve Hükümleri

Vakfeler Ve Hükümleri

Vakfeler Ve Hükümleri konusunda 3 sayfada 23 kayitli hadis var

Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Vakfeler Ve Hükümleri
Ravi : Aişe
Hadis : Kureyş ve onun dinine mensub olanlar, (cahiliye devrinde) Müzdelife`de vakfe yapıyorlardı ve kendilerine hums denilirdi. Diğer Araplar ise Arafat`da vakfe yapıyorlardı. İslam dini gelince, Cenab-ı Hakk, Peygamberine (sav) Arafat`a gidip orada vakfe yapmalarını, sonra da oradan topluca ayrılmalarını emretti. Şu ayet bu hususu beyan eder: "Sonra, insanların toplu olarak akın ettiği yerden siz de akın edin..." (Bakara 199).
HadisNo : 1414

Hadis : Hums: Allahu Teala hazretlerinin, haklarında: "Sonra, insanların toplu olarak akın ettiği yerden siz de akın edin" (Bakara 199) ayetini indirdiği kimselerdir." Hz. Aişe (ra) devamla şu açıklamayı yaptı: "İnsanlar Arafat`ta (vakfe yaparak oradan) boşanırlardı. Hums olanlar ise, Müzdelife`de (vakfe yaparak oradan) boşanırlar ve: "Biz ancak Harem`den akın ederiz" derlerdi. Ancak, "Sonra, insanların toplu olarak akın ettiği yerden siz de akın edin" (Bakara 199) mealindeki ayet nazil olunca, onlar da, (vakfe için) Arafat`a çıktılar."
HadisNo : 1415

Hadis : Rezin de bir rivayet ilave etmiştir: "Kureyş ve onun dininde olanlar -ki bunlar Hums denen zümredir- Müzdelife`de vakfe yapıyorlar ve: "Biz, Allah-u Teala`nın katiniyiz yani Beytullah`ın komşularıyız, biz O`nun Harem`inden dışarı çıkmayız" derlerdi. Ebu Seyyare, Arabi, (semeresiz) bir Arap eşeğinin üzerinde Arafat`tan indirdi.
HadisNo : 1416

Ravi : Cübeyr İbnu Mut`im
Hadis : Bir devemi kaybetmiştim. Arefe günü aramaya çıktım. Resulullah (sav)`ı Arafat`da herkesle vakfe yaparken gördüm. (Hayretimden): "Vallahi bu hums`tan biri, burda ne işi var?" dedim. Kureyş`liler, hums`tan addedilirdi.
HadisNo : 1417

Ravi : Amr İbnu Abdillah İbni Safvan
Hadis : Yezid İbnu Seyhan el-Ezdi (ra)`den naklettiğine göre şöyle anlatmıştır: "Biz, vakfe mahallinde (Arafat`ta), Amr`ın imamdan uzak tuttuğu bir yerde vakfe yaparken, İbnu Mirba` el-Ensari yanımıza gelerek: "Ben Allah Resulü (sav)`nun size gönderdiği elçiyim. Efendimiz hazretleri sizlere şu emri gönderdiler: "Meşairleriniz üzere olun. Zira sizler, babanız İbrahim`in mirası üzeresiniz"
HadisNo : 1418

Ravi : Nübeyt İbnu Şerit el-Eşcai
Hadis : Resulullah (sav)`ı arafe günü, kızıl bir devenin üzerinde hutbe verirken gördüm.
HadisNo : 1419

Ravi : el-Addd İbnu Halid İbni Hevze el-Amiri
Hadis : Resulullah (sav)`ı arafe günü, bir devenin üzerinde üzengilere (basarak) doğrulmuş, halka hutbe verirken gördüm.
HadisNo : 1420

Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Beni Damureli bir adamdan, o da babası veya amcasmdan şunu nakletmiştir: "Resulullah (sav)`ı Arafat`ta bir minber üzerinde gördüm."
HadisNo : 1421

Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (ra) arefe günü sabahı, sabah namazını kılınca Mina`dan hareket ederek Arafat`a geldi, Nemire`ye indi. Burası, Arafat`a gelen ümeranın indikleri yerdir. Öğle namazı vakti olunca Resulullah (sav) sıcakta Nemire`den yürüdü, öğle ile ikindiyi birleştirdi, sonra halka hitab etti. Sonra yürüyüp Arafat`taki vakfe yerinde durdu.
HadisNo : 1422

Ravi : Nafi`
Hadis : İbnu Ömer (ra) öğleyi, ikindiyi, akşamı, yatsıyı ve sabahı Mina`da kılar, sonra güneş doğunca Arafat`a hareket ederdi.
HadisNo : 1423

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2200 13 Ocak 2010 21:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2418 13 Ocak 2010 21:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2202 13 Ocak 2010 20:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10428 10 Ocak 2010 19:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1934 08 Ocak 2010 23:08