Konu Başlıkları: Rüku Ve Sücudun Şekli
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Aralık 2008, 07:23   Mesaj No:2

Belgin

Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Rüku Ve Sücudun Şekli

Fasil:NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu:Rüku Ve Sücudun Şekli
Ravi:Vail İbnu Hucr
Hadis:Resulullah (sav) secde edince, yere, dizkapaklarını ellerinden önce koyardı. Kalkınca da ellerini dizkapaklarından önce kaldırırdı.HadisNo:2599

Ravi:
Hadis:Ebu Davud`un diğer bir rivayetinde şöyle gelmiştir: "Resulullah (sav) secdeye gidince alnını ellerinin arasına koydu, kalkınca da dizkapaklarının üzerine kalktı ve dizlerine dayandı."HadisNo:2600

Ravi:Ebu Hüreyre
Hadis:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Biriniz secde edince, devenin çöküşü şeklinde yere çökmesin, yani ellerini dizlerinden önce yere koymasın."HadisNo:2601

Ravi:Ali
Hadis:Resulullah (sav) bana şunu söyledi: "Ey Ali! Ben kendim için sevdiğimi senin için de seviyorum, kendim için hoşlanmadığımı senin için de hoşlanmıyorum, öyleyse iki secde arasında ik`ada bulunma."HadisNo:2602

Ravi:İbnu Ömer
Hadis:Resulullah (sav) (namazda) kişinin, elleriyle yere dayanarak oturmasını yasakladı. (Bir başka rivayette şöyle gelmiştir: "Resulullah (sav), namazdan kalkarken kişinin ellerine dayanmasını yasakladı.")HadisNo:2603

Ravi:Ebu Hüreyre
Hadis:Resulullah (sav) namazda ayaklarının sırtı üzerinde kalkardı.HadisNo:2604

Ravi:Malik İbnu`l-Huveyris
Hadis:Anlattığına göre Resulullah (sav)`ı namaz kılarken görmüştür. Efendimiz, tek rekatte iken, tam bir oturuş vaziyeti almadan kalkmamıştır.HadisNo:2605

Ravi:Nafi`
Hadis:İbnu Ömer (ra) secde ettiği zaman ellerini, yüzünü koyduğu şeyin üzerine koyardı. Ben O`nu çok soğuk bir günde gördüm, ellerini (giymekte olduğu) bürnusunun altında çıkarmış çakılların üzerine koymuştur.HadisNo:2606

Ravi:Uhban İbnu Evs
Hadis:Mecze`e İbnu Zahir, Ashabu Şecereden Uhban İbnu Evs`ten naklettiğine göre, Uhban diz kapaklarından rahatsızdı, secde ettiği zaman dizkapağmın altına minder koyardı.HadisNo:2607

Ravi:Nafi`
Hadis:İbnu Ömer (ra) şöyle derdi: "Hasta kimse secde etmeye muktedir olamazsa başıyla ima eder, alnına herhangi bir şey kaldırmaz."HadisNo:2608