Konu Başlıkları: Efendimiz ve GAYB
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11 Ocak 2009, 23:01   Mesaj No:5

seydanur

Medineweb Üyesi
Durumu:seydanur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4172
Üyelik T.: 29 Eylül 2008
Arkadaşları:0
Konular: 17
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Efendimiz ve GAYB

AHİRZAMAN FİTNESİ

-"Fitnelerolacak. O fitnelerde oturan ayakta olandan, ayakta olan yürüyenden,yürüyen koşandan daha hayırlı olacak. Ona yaklaşan kendinikurtaramıyacak. Kim o fitnelerde bir melce, bir sığınak bulursa, onunlakendini kurtarsın.

-"Zaman birbirine yaklaşacak. Amelazalacak. Cimrilik artacak. Fitneler zuhur edecek. HERC çoğalacak".Derler : HERC nedir? Rasulullah cevap verir: Öldürmek, öldürülmek"

İbn-i Mace'de yer alan rivayette, bu HERC'in biraz daha izah edildiğini görüyoruz:

"Müslümanlardanbiri der: "Ya Rasulullah, şimdi de biz müşriklerden bir yılda şu kadaröldürüyoruz". Rasulullah der: (Benim Bahsettiğim) müşriklerin katlideğil. Birbirinizi katledeceksiniz. Öyle ki, kişi komşusunu, amcaoğlunu, yakınını öldürecek". Birisi der: Ya Rasulullah, o zaman aklımızbaşımızda olacak mı ? Rasulullah cevap verir : Hayır, o zamandakilerinçoğunun aklı başından alınacak. Kıt akıllı insanlar onların aklınıçelecek"

-"İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki, katil niye öldürdüğünü, maktul de niye öldürüldüğünü bilmeyecek"

ÜÇ İLGİNÇ HABER

Hz. Peygamberin istikbale yönelik haberlerinden şu üçü hayli dikkat çekicidir:

1- "Fıratın suyu çekilecek, Altından, altın dolu bir hazine çıkacak. Buna yetişen ondan bir şey almasın.
Müslim'de geçen rivayette ise "Onun yüzünden savaş çıkacağı, % 99 kişinin öleceği" anlatılıyor.

Bazıları , bundan muradın "Fırat üzerinde yapılan barajlar sebebiylesuyun altın gibi kıymet kazanacağı, suyun çekildiği ülkelerin bu yüzdenmesele çıkaracağı olabilir" demektedir. (Doğrusunu Allah bilir).

2- "Irak halkına ölçeğin (gıdanın) ve dirhemin (paranın) yasaklanmasıyakındır. Sahabi sorar: Ya Rasulullah, bu nasıl olacak ? Rasulullahcevap verir: Acemler bunu yapacak bunları, Irak ehlinden men edecekler"

3- "İnsana vahşi hayvanlar, kamçısının ucu ve ayakkabısının bağıkonuşmadıkça, uyluğu ailesinde kendisinden sonra ne olup bittiğinisöylemedikçe kıyamet kopmaz"

Kamçının ucunun konuşması, adetatelsizlerin bir tarifidir. Diğer konuşmalar da nazara alınırsa şu andahayretle izlediğimiz iletişim imkanlarının, ilerde çok daha hayretverici boyutlara ulaşacağı söylenebilir.

-"İnsanlara öyle bir zaman gelir ki, onlar içinde dinine sabretmek kor ateşi avucta tutmak gibidir" .

-"Siz öyle bir zamandasınız ki, sizden her kim emrolunanın onda birini yapmazsa, helâk olur.
Sonra, insanlara öyle bir zaman gelecek ki, emrolunanın onda biriniyapanınız kurtulacak"

-"Fitneler zamanında ibadet, bana hicret gibidir" .

-"Ümmetimin bozulduğu zamanda kim benim sünnetime sarılsa (yolumdan gitse), ona yüz şehid sevabı vardır.

-"Sizi ondan sakındırırım. Hiçbir peygamber yoktur ki, kavmini ondan sakındırmış olmasın.
Ben size, hiçbir peygamberin onun hakkında demediği bir şeyi söylüyorum: Onun bir gözü kördür.

Vahiy yoluyla gayb alemiyleyakın temasta bulunan Hz.Peygamber (ASM), Cenab-ı Hakk'ın bildirmesiylebir takım gaybi sırlara mazhar olmuş, bunlardan bir kısmını izn-i ilahiile ümmetine haber vermiştir.

O gaybı bilen bir peygamber değil, gaybdan haber alan bir peygamberdir.

Şadi Eren