Konu Başlıkları: 13.haftanın konugu Nur
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03 Şubat 2009, 00:18   Mesaj No:18

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: 13.haftanın konugu Nur

vahidün, şükran lek.

isnan, sağolasın.

selasün, Türkiye'deki ilahiyat eğitimi islamı bilme için yeterli değil.ama aracı...ortam olarak doğru bilgiye ulaşmanın yollarından bir tanesi..tabi doğru adresteyseniz.sonuç olarak bu adresi bulma ve bu yolda ilerleme yine insanın kendisinde bitiyor.bu şartlarda ne kadar dini eğiitim alınabilir tartışmalı bir sorudur.

hele son yıllarda yapılan düzenlemeler sonucu ilahiyat müfredatlarının içi boşaltıldı.bu fakülteler, sosyoloji ve felsefe ağırlıklı eğitim veren kurumlar haline geldi.özellikle alana dair bir hadis usulü, bir fıkıh usulü , din eğitimi çok az ders saatleriyle geçiştiriliyor.kendini geliştirmek istiyorsan yine sen her şeyin peşinden koşmalı, yine sen her şeyi araştırmalısın.

en büyük eksikliklerden biride ilahiyatların din kültürü bölümünden ayrılıp buraların eğitim fakültelerine bağlanması sonucu pedegojik eğitimin tamamen kalkmasıdır.sonuçta bu fakültelerden mezun olacak kişiler ya imam, ya ihl meslek dersi öğretmeni, ya dinkültürü öğretmeni ve ya da k kursu öğreticisi olacaklar.ama 4 yıl boyunca metodolojik eğitim yok.eksikler çok yani..

tüm olumsuz şartlara rağmen ilahiyat fakülteleri doğru bilgi kaynaklarıdır, bu ortamlara sahip çıkılmalıdır.

erbeun ilahiyatçılarda takva görüyorum dersem de genelleme yapmış oluurum , görmüyorum dersem de genelleme yapmış olurum.bu soru tüm meslekler için geçerliidir.samimi olanlarda var , olmayanlarda...bilgi hilm ile , irfan ile süslense ne güzel olur ama!!!

hamsun, ezher mezunları sanırım bizde ilahiyat önlisans a denk düşüyor.adaletsiz bir durum...ezherli tanıdığım yok ama methini çok duydum.yukarıda bahsettiğim şeye geliyoruz.gerçek ilahiyat eğitimi bi kaç yabancı ismin dine bakış açıları değil, fıkıh bilmektir, hadis bilmektir , tefsir bilmektir.bunlar da bizim fakültelerimizde tam anlamıyla yok.ama uçurumlar olduğunu da düşünmüyorum.ezher mezunlarının bizim ülkemizde ilahiyat fakültelerine denk olmamalarını haksız bir durum olarak görüyorum.

sittün ben teşekkür ederim