Konu Başlıkları: 17.haftanın konuğu Nermin
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Mart 2009, 20:46   Mesaj No:19

nermin

Medineweb Usta Üyesi
Durumu:nermin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1773
Üyelik T.: 09 Mayıs 2008
Arkadaşları:2
Konular: 45
Beğenildi:5
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: 17.haftanın konuğu Nermin

Alıntı:
Algı Bilgelik Üyemizden Alıntı
Nermin hocam, Bitlisli olduğunuzu söylemişsiniz, yani benim şu an ızdırabını çektiğim il )), ama ben size Bitlisin neden ters çevrilmiş semere benzediğini sormayacağım, sizin düşünce dünyanızı biraz sorgulayacağız.
ewet Bitlisliyim ama söylediğin kadar ızdıraplı olmasa gerek yinede Allah kurtarsın Algı bilgelik, bitliste zorluk yaşıyosan kılavuzunu değiştir derim...

1 - sizce iyi ve kötü bağımsız olarak tanımlanabilecek şeylermi. Yoksa tanımı için bir inanç yada öğretiye ihtiyaç varmı. Bir adada tek başına büyüyen biri iyi ve kötüyü bilebilirmi.

kabiliyet,inanç,akıl meselesi...

2 - Modern iktisatta vergiler kar ile ilişkilendirilirken, islamda zekâtın sermaye ile ilişkilendirilmesi neyin ifadesidir sizce.

vergiler kuruma zorunlu, zekat ise durumun varsa Allah rızası için verilir...kıyas yapmak ne kadar doğru olur bilemem...

3 - Müminler için vatan kavramı varmıdır, yoksa Allahın arzı geniştir demek yeterlimi.

müslüman olarak vardır diyorum....

4 - Sizce güzel olan her şey tarihtemi kaldı, yoksa tarihde bu gün gibimiydi.

tarihte olan herşey, yaşadığın güzel anın her daim seninle olması...
5 - Tarih halkların nasıl yaşadığından ziyade kralları anlatır, Bir kralın tavırları, ne zaman nezle olduğu, nasıl şiir yazdığını falan uzun uzun işler. Ancak o dönemin halkından çok az bilgi verir. Sizce tarih bir yalakalık kitabımıdır.
yalakalık olarak düşünmüyorum...
6 - Çok azı dışında profesyonel sanatçıların hepsi çok cahil ve bol para sahibiler. Cehalet ile para sahibi olmak arasında nasıl bir bağ vardır. Acaba para ilim ve ahlak gibi erdemleri görmeyi engelleyen bir duvarmı.

para ile imanın kimde olduğunu kimse bilemez... Faydasız ilimden Allah(c.c) sığınırım...

7 - Sizce kol emeği ile beyin emeğinin geliri arasında fark olması adilcemidir.

Allah (c.c) insanların rızkını bi şekilde veriyor. kimi beynini kullanır kimi bileğini kullanır... kişi kabiliyetini gösterir hakkını alır...

8 - Sizce insanlar kendi ihtiyaçlarını gidermek içinmi çalışırlar yoksa yönetici sınıfın ihtiyaçlarını gidermek içinmi çalışırlar.

çalışıp yöneticiye kazanç sağlamazsam bende o kapıdan ekmeği nasıl yerim...

9 - Sizce insanmı putu şekillendirir yoksa putmu insanı şekillendirir.

islamyet kurulduğundan beri hamd olsun put diye birşey yoktur...
10 - Sizce insan uykunun içinde yol alabilirmi, uykuda uzaklaşıp gözden kaybolabilirmi?
neden olmasın...

Algı teşekkür ederim... senden bi tane daha varmı? varsa forumun Allah yardımcısı olsun