Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Mart 2009, 12:06   Mesaj No:3

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart RE: *** Mutluluğun Formulü 40 ayette saklı ***

Yukarda verilen formülü ve ayetleri inceledim.Formüllerin doğru veya yanlışlığı üzerinde durmadan şunu söylemek gerekir ki;ayetlerden çıkarıldığı söylenen formüllerin çok zorlama ve hatta bazılarında hiç çıkmadığını müşahade ettim.Yukardaki förmüllerde gördüğüm formül-ayet ilişkisinde gördüğüm hatalar şunlar:
1-Müddesir 1-5: Kendini fazla abartma
Ey örtüye bürünen! Kalk da uyar. Rabbini yücelt. Elbiseni tertemiz tut. Kötü şeyleri terke devam et.74/Müddesir-1-5

2-Tekvir 25-27: Her şeyin üstesinden gelemeyeceğini asla unutma

Ve o (Kur'an), kovulmuş şeytanın sözü değildir. Hal böyle iken nereye gidiyorsunuz?. , âlemler için öğütten başka bir şey değildir.81/Tekvir-25-27

3-Bakara 156: Çaresizlik tuzağına düşme. Her zaman bir umut ışığı olduğunu aklından çıkarma
Onlara bir musibet geldiğinde: «Biz Allah'ınız ve elbette O'na döneceğiz» derler.2/Bakara-156

4-Hucurat 10: Büyüklük kompleksine kapılıp, insanları ezerek arkadaşlarını kendinden uzaklaştırma

Şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin; Allah'tan sakının ki size acısın.49/Hucurat-10

5-Muhammed 7: İyiliği karşılık beklemeden yap
Ey inananlar! Siz Allah'ın dinine yardım ederseniz, O da size yardım eder, ayaklarınızı savaşta sabit kılar.

6-Bakara 263: Yaptığın iyilikleri unut. Anlatarak onları kıymetsizleştirme.
Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eza gelen bir sadakadan daha iyidir. Allah müstağnidir, Halim'dir.

7-İnşirah 1-3: Seni huzursuz edecek işlerden uzak dur. İhtirasını törpüle.

Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi? Senden yükünü indirmedik mi? Ki o belini bükmüştü.94/İnşirah-1-3

8-Maun 4-5: Eleştirinin keskin bir bıçak olduğunu unutma. Söyleyeceklerini iyi tart.
Vay o namaz kılanların haline, Onlar kıldıkları namazdan gafildirler.10/Maun-4-5

9-Fecr 27-28: En sevdiğin şeyleri, başkalarıyla paylaşmanın keyfine var.
Ey mutmain olan nefs! O, senden, sen de O'ndan hoşnut olarak Rabbine dön!.89/Fecr-27-28

10-Haşr 10: Muhatabına güvenmek istiyorsan, önce sen güvenilir ol.

Onlardan sonra gelenler: «Rabbimiz! Bizi ve bizden önce inanmış olan kardeşlerimizi bağışla; kalbimizde müminlere karşı kin bırakma; Rabbimiz! Şüphesiz Sen şefkatlisin, merhametlisin» derler.59/Haşr-10

11-Münafıkun 4: Bencil olma, tebrik etmeyi bil.
Onlara baktığın zaman cüsseleri hoşuna gider; konuşurlarsa sözlerini dinlersin; tıpkı, sıralanmış kof kütük gibidirler; her çığlığı kendi aleyhlerine sayarlar; onlar düşmandır, onlardan çekin; Allah canlarını alsın, nasıl da aldatılıp döndürülüyorlar.63/Münafıkun-4

12-En'am 50: Önyargılarla hayatı kendine zehir etme
De ki: «Size Allah'ın hazineleri elimdedir, demiyorum; gaybı da bilmiyorum; size, ben meleğim demiyorum, ben ancak bana vahyolunana uyuyorum.» De ki: «Görenle görmeyen bir midir? Düşünmüyor musunuz?»6/Enam-50

13-En'am 60: Bildiklerinle açıklayamadığın şeyler, hayatının kâbusu olmasın.

Geceleyin sizi ölü gibi uyutan, gündüzün yaptıklarınızı bilen, mukadder olan hayat süreniz doluncaya kadar gündüzleri sizi tekrar kaldıran O'dur. Sonra dönüşünüz O'nadır, işlediklerinizi size bildirecektir.6/Enam-60

14-Hacc 46: Kendini, hep daha iyiye ulaşmak zorunda olduğuna koşullama.
Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki, orada olanları akledecek kalbleri, işitecek kulakları olsun. Ama yalnız gözler kör olmaz, fakat göğüslerde olan kalbler de körleşir.22/Hacc-46

15-İbrahim 42: Merhametli olmaktan asla vazgeçme
Sakın Allah'ı, zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma; gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne kadar onları ertelemektedir.14/İbrahim-42

16-Nisa 149: Kendini sürekli övmekten uzak dur.
Bir iyiliği açığa vurur veya gizler yahut bir kötülüğü affederseniz, bilin ki Allah da Affeden'dir, Güçlü Olan'dır.4/Nisa-149

17-Necm 3: İnanma duygunu diri tut.
O hevâdan (arzularına göre) konuşmaz.53/Necm

Bu ayetler ile formüller arasında pek irtibat kuramadım.Halbuki Kur'an iyice okuyunca o formüllere ilişkin ayetler bulmakta zorluk çekmeyiz herhalde.