Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23 Mart 2009, 09:19   Mesaj No:2

KuM TaNeSi

Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Arkadaşları:0
Konular: 886
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart RE: Hz.Aliye Peygamberimiz Tarafından Söylenen Nasihatler

Yâ Alî! Beş nesne gözün nûrunu artdırır: Kâ’be-i mu’azzamaya bakmak Mushaf-ı şerîfe bakmak Anne-babasının yüzüne bakmak Âlimin yüzüne bakmak Akar suya bakmak

Yâ Alî! Beş nesne kişiyi kocaltır [çökdürür] Borcu çok olmak Çok gâmı olmak Kadının nefesi erkeğe erişmek Çok koku sürünmek Çok balgam gelmek

Yâ Alî! Cennet kapısında gördüm; yazılmış Her kim hevâsına muhâlefet ederse, Cennet onun yeri olur Cehennem der ki: Yâ Rabbî! Beni neden dolayı yaratdın Allahü teâlâ celle şânühü buyurdu: (Her bahîl ve mütekebbîr için) [Cimri ve kibrli için] Cehennem dedi, ben onlar içinim

Yâ Alî! Allahü tebârek ve teâlâ hazretlerinin rızâsı anne ve babanın rızâsındadır Gadâbı onların gadâbındadır

Yâ Alî! Kâfir de olsa, komşuna ikrâm eyle Kâfir de olsa müsâfire ikrâm eyle Anaya-babaya kâfir de olsalar ikrâm eyle Dilenciyi kâfir de olsa red etme

Yâ Alî! Her kim şübheliden yir, dîni örtülü olur Gönlü siyâh olur Her kim harâm yir ise gönlü [kalbi] ölür ve dîni köhne olur Yakîni za’îf olur Düâsı perdelenir İbâdeti az olur

Yâ Alî! Mücrim olan kul düâ etse, Allahü teâlâ celle şânühü onu helâkını istediği şeyde verir ve meleklere emr eder ki, verin istediği nesneyi ki, onun helâkı ondadır Sesini kesin

Yâ Alî! Allahü teâlâ kullarından bir kula gadâb edecek ise, ona harâm mal nasîb eder Gadâbı çok olunca, bir şeytânı onun üzerine musallat eder ki, onu dünyâda meşgûl eder Dünyâ işleri kolaylaşır Dinden uzaklaşır Sonra o kul der ki, Allahü teâlâ gafûrürrahîmdir

Yâ Alî! Allahü Sübhânehü ve teâlâ bir kulu sever, o kulun düâsını gecikdirir [te’hîr eder] Melekler derler, yâ Rabbî bu mü’min kulun düâsını kabûl eyle Allahü teâlâ ve tekaddes buyurur ki, (Bırakın benim kulumu Siz onun üzerine benden dahâ çok mu acıyorsunuz Ben onun düâsını tedarruan severim Ve ben alîm ve habîrim)

Yâ Alî! Bir kişinin ölüm ânında, a’zâları birbirine selâm verir Der, esselâmü aleyke Ben öldüm Sen de ölsen gerek Böylece ak tüy kara tüyüne der; ben öldüm; ya’nî ağardım Sen de ölürsün

Yâ Alî! Şâd olup, kahkaha ile gülme ki, Allahü teâlâ ve tekaddes böyle olanları sevmez Dâimâ hüznlü ol ki, Allahü tebârek ve teâlâ hazretleri hüznlü olan kimseleri sever

Yâ Alî Her yeni gün olunca, o yeni gün, ey insan oğlu ben senin yeni gününüm Ben senin üzerine şâhidim Bak, ne istersin Her gece olunca, gecede böyle söyler Gündüz ile ve gece ile sohbeti iyi yap

Yâ Alî! Allahü tebârek ve teâlâ hazretlerinin fadlından halâli taleb et ki, halâl taleb etmek mü’minler üzerine farzdır

Yâ Alî! Abdest aldıkdan sonra İnnâenzelnâ [Kadr] sûresini okumakdan geri kalmıyasın Allahü teâlâ ve tekaddes hazretleri herbir abdestde sana ellibin senelik abdest sevâbı verir

Yâ Alî! Her kim ayaklarını yıkadıkdan sonra, bana salevât verse, Allahü tebârek ve teâlâ hazretleri, onun bütün üzüntülerini giderir, ferâhlandırır, düâları müstecâb olur

Yâ Alî! Tehâretlenince, yeniden su al ve önüne sür ve sonra, (Sübhâneke Allahümme ve bi hamdike eşhedü en lâ ilâhe illâ ente vahdeke lâ şerîke leke estagfiruke ve etübü ileyke) oku Sonra yüzünü bir tarafına çevir ve şöyle söyle: (Ve eşhedü enne Muhammeden abdüke ve Resûlüke) Her kim böyle yaparsa, Allahü tebârek ve teâlâ hazretleri onun günâhlarını az veyâ çok olsun, afv eder

Yâ Alî! Her kim Allahü tebârek ve teâlâ hazretlerini fecr tulû’ etmezden evvel ve gün doğmazdan evvel zikr ederse, Allahü teâlâ, onun Cehennemde azâb olunmasına râzı olmaz Onun günâhları yedi kat gökdeki yıldızlar adedince olur ise de azâb etmezler

Yâ Alî! Sabâh nemâzını cemâ’at ile kılasın Güneş doğup, yükselinceye kadar yerinde otur Sonra iki rek’at nemâz kıl ki, Allahü tebârek ve teâlâ hazretleri, sana bir hac ve ömre sevâbı verir Köle azâd etmek sevâbı ve bin dinâr fîsebîlillah sadaka etmişce sevâb verir

Yâ Alî! Hazârda ve seferde Duhâ nemâzına devâm et ki, kıyâmet günü olduğu zemân, bir nidâ edici Cennetin şerefeleri üzerinden nidâ eder ki, nerededir o kimseler ki, duhâ nemâzını kılarlar idi Duhâ kapısından varıp, selâmetle ve emân ile Cennete girsinler Allahü teâlâ ve tekaddes hazretleri Duhâ nemâzını emr etmediği hiçbir Peygamber göndermedi [ya’nî her Peygambere emr etmişdir]

Yâ Alî! Her kim Cum’a günü gusl ederse, Allahü tebârek ve teâlâ onun günâhlarını afv eder Bu Cum’adan gelecek Cum’aya kadar pürnûr olur Kabrde ve mîzânda ağırlık olur

Yâ Alî! Kulların sevgilisi, Allahü teâlâ hazretlerine o kuldur ki, secdede (Yâ Rabbî! Ben nefsime zulm etdim Beni afv et! Zîrâ günâhları ancak sen afv edersin) der

Yâ Alî! Şerâb içen ile dostluk etme O mel’ûndur Zekât vermiyen kimse ile arkadaşlık etme O Allahü teâlânın düşmanıdır Fâiz yiyen ile arkadaşlık etme ki, o Allahü teâlâ hazretleri ile muhârebe eder Kur’ân-ı kerîmde bu bildirilmişdir [Bekara sûresi 279cu âyet-i kerîmesinde meâlen]; (Eğer fâizi terk etmezseniz, Allaha ve Peygambere karşı harbe girmiş olursunuz) buyurulmuşdur

Yâ Alî! Düâ ederken veyâ Kur’ân-ı azîm-üş-şân tilâvet ederken sesini çok yükseltme Çünki, nemâz kılanların nemâzlarını fesâda verirsin Yâ Alî! Nemâz vakti gelince nemâzını kıl Çünki şeytân seni meşgûl eder Bir hayrlı işe niyyet etdiğin zemân, hemen o işi yap Çünki, şeytân seni o hayrlı işden men’ eder

Yâ Alî! Her kim ücret ile bir işçi tutar; ücretini temâm vermezse, Allahü tebârek ve teâlâ hazretleri onun tâatlarını mahv eder Ben onun kıyâmet gününde hasmı olurum

Yâ Alî! Cebrâîl aleyhisselâm, âdem oğlu olup da, yedi iş işleseydim, diye temennî etmişdir Beş vakt nemâzı cemâ’at ile kılsaydım Âlimler ile otursaydım Hastaları sorsaydım Cenâze nemâzını kılsaydım Su dağıtsaydım Dargın olan iki kimseyi barıştırsaydım Yetîmlere şefkât etseydim