Konu Başlıkları: cuma namazı nasıl kılınır
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09 Nisan 2009, 21:13   Mesaj No:3

Yitiksevda

Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Türkiye'de cuma namazı kılınır mı?

SORU: Türkiye'de cuma namazı kılınır mı?

CEVAP: Türkiye'de de cuma namazı kılınır, Almanya'da da kılınır, Fransa'da da kılınır, Belçika'da da kılınır Tarih boyunca Bizans'ta da kılınmış, başka ülkelerde de kılınmıştır Cuma namazı kılacak kadar bir kalabalık, bir yerde toplanır da kılabilirlerse, cuma namazı kılarlar Memleket kâfir memleketi, mü'min memleketi, şu veya bu, ne olursa olsun kılınır muhterem kardeşlerim!

Cuma ile oynamayın! Cuma namazı önemli bir namazdır, oyuna gelmez! Üç defa cumayı kılmayanın kalbi bir mühürlenir; kafası ondan sonra doğru düzgün çalışmaz olur Feleğini şaşırır, ne yapacağını bilemez, doğruyu göremez Kalbi mühürlendi mi, gönlü mühürlendi mi, çok fena duruma düşer insan Cuma namazını kılın!

Allah-u Teâlâ: "Benim huzuruma geldiniz, namaz kıldınız Ben size:

(Yâ eyyühellezîne âmenû izâ nûdiye lis salâti min yevmil cumuati fes'av ilâ zikrillâhi ve zerül bey') 'Ey imân edenler! Cuma günü namaza çağrıldığınız zaman, alışverişi bırakın da benim huzuruma gelin!' diye emretmişim Ondan sonra huzuruma gelmişsiniz, namaz kılmışsınız, ben sizi cezalandırır mıyım?" demez mi? Allah'ın huzuruna gelip, camiye gelip namaz kılmak ceza mevzuu olur mu?

--Efendim, rejim kâfir rejimiyse, şöyleyse, böyleyse?

--O iş başka "Almanya'da bile kılınır" diyorum anlasana! Almanya'da bile kılıyorlar, kabul olmuyor mu? Fenâ mı oluyor, Almanya'da kardeşlerimizin gidip de camilerde namaz kıldığı? Çok iyi oluyor

Bizans'ta da kılmışlar Arap Camii'ni daha İstanbul fethedilmeden önce yapmışlar da orda cuma namazı kılmışlar Her yerde kılınır, fırsatı buldu mu, kılınır

Cuma namazı konusunda bazı sözler çıktı, kimisi kılınmaz dedi, herkesin aklı karıştı Kimisinin de keyfine uygun geliyor, zaten kılmakta zorluklar var; "Kılmayalım!" deyiveriyorlar Bir de ona ibadet süsü verildi şimdi, bu devirde Bazıları o havaya girdiler ama, sonra çoğu helâk oldu Yavaşladı, azaldı bu akım ama, hâlâ bazı şeyler olabiliyor