Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Mayıs 2009, 21:42   Mesaj No:3

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart RE: 6.HAFTANIN KONUSU : Eğitim ama hangisi..?

Eğitim ile öğretim genelde birbiriyle karıştırılır.Okullarda öğrencilere verilen eğitim değil öğretimdir.Öğrenmek ile eğitim arasında ilişkisi varsa da aralarında farklar vardır.
Eğitim,kişinin doğumundan ölümüne kadar süreçi kapsar.Hatta çocuğun anne karnında geçirdiği süreç bile çocuğun eğitiminde önemlidir.
Eğitimde etkili olan şeyler vardır:
Eğitimde en önemli faktör,ailedir.Topluma bakın bakalım,ailede sorun olan kimselerin eğitimine.(öğretimine değil,İsterse üniversite mezunu olsun).Ailesinde huzur olmayan insanların eğitiminde bir takım proplemler olur.
Eğitimde diğer önemli faktör de çevredir.İnsan çevresinden etkilenir.Arkadaş çevresi çok önemlidir.Meşhur bir söz vardır:"Bana arkadaşını söyle,sana kim olduğunu söyleyeyim"
Bugünkü eğitim! denilen sistem,mekanizma,eğitim değil,bir anlamda öğütüm sistemidir.Ailede güzel bir şekilde eğitilmeye çalışan insanları kendi içerisinde öğütmeye çalışmaktadır.Öğütülen insanlarından da bugünkü toplumdaki sağlıksız,kimliksiz,insanlıktan uzaklaşmış insanlar ortaya çıkıyor.Her gün günlük gazetelerde;
-Annnesini öldüren gençler
-Babasını öldüren gençler
-Arkadaşını öldüren gençler
-Eşlerini öldüren insanlar
-Aile içi ahlaksızlığı yapan babalar,anneler, çocuklar
-Uyuşturucunun ve sigaranın ilkokullara girdiğini
-İnsanların birbirlerini nasıl aldatdıklarının ifşa edildiği
-İnsanların mallarının nasıl gasbedildiğinin
vs haberleri ile doludur.

Eğitimli insan olabilmek için herşeyden önce Allahın eğitmenliğine yani Rabblığına teslim olmak gerekiyor.Çünkü Rabb,terbiye eden-eğiten demektir.Rabbın eğitiminden uzak duran kimselerin eğitmenliği fayda vermez.

Öğretime önem verip de eğitime önem vermeyen toplumlarda manen hastalıklı nesiller oluşur.