Konu Başlıkları: BİRER CÜMLE İLE SAHABELER
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03Haziran 2009, 12:23   Mesaj No:7

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart RE: BİRER CÜMLE İLE SAHABELER

- Hz. Osman (r.a.)’ı halife ilan eden sahabe: ABDURRAHMAN B.AVF
- Ömrüm boyunca oruç tutsam, hiç uyumadan geceyi ibadetle geçirsem, malımı parça parça Allah yolunda infak etsem ve bu hal üzere ölsem, fakat gönlümde Allah’a itaat edenlere karşı bir sevgi, isyan edenlere karşı da bir nefret duygusu taşımazsam, bütün bu yaptıklarımdan fayda göremem” diyen sahabe:ABDULLAH B.ÖMER
- “Bana uyarıcı ihtarlar yapmadıkça, sizde hayır yoktur. Sizlerden gelen bu uyarıları güzel karşılamadıkça biz de hayır yoktur” diyen sahabi:Hz.ÖMER
- -: Allah Resulü (s.a.v.)’in hendek savaşında düşmanı gözetlemek için görevlendirdiği sahabe :Hz.HUZEYFE

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in seni seviyorum dediği sahabe:MUAZ B.CEBEL
-Hz. Hatice annemizden sonra müslüman olan kadın sahabi:Hz.ABBAS’ın Hanımı ÜMMÜ FADL
-Mekke fethedildiğinde Rasulüllah (s.a.v.) ‘ın verdiği Kabe’nin anahtarını verdiği sahabi:OSMAN B.TALHA

-“Vallahi Muhammed (s.a.v.)’e bir diken batması karşılığında, ailem ve çocuğumla birlikte rahat olmak istemem” diyen sahabi:HUBEYB B.ADİYY

-Henüz müslüman olmamış Ebu Talha’nın evlenme teklifini “Eğer müslüman olursan, işte o benim mehrim olsun, evlenelim, başka bir şey istemem” sözleriyle cevap veren hanım sahabe:Hz.RÜMEYSA

-Hicretin 27.ci yılında Afrika fütuhatına, 48.ci yılında Hz. Ebu Eyyub El Ensari ile İstanbul seferine katılan ve Hz. Ali (r.a.) zamanında Basra valiliği yapan bu sahabe :ABDULLAH B.ABBAS
- Uhud savaşında Rasulüllah (s.a.v.)’in miğferinin demir halkalarının mübarek yüzüne batması üzerine, dişleriyle halkaları çıkartan, bunu yaparken iki dişi kırılan sahabe:EBU UBEYDE B.CERRAH

- Medine’de müslümanlara cemaatla ilk defa namazı kıldıran sahabe:MUSAB B.UMEYR

- Bedir savaşında oğlu Abdurrahman’ı müşrikler içinde görüp onunla dövüşmek istediğinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in izin vermediği sahabe:Hz.EBU BEKR