Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22Haziran 2009, 10:39   Mesaj No:5

Yitiksevda

Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart RE: 11.Hafta : Kurana Dokunma/Okuma Konusu...

İbni Abbas dedi ki : Ben yastığın enine yattım. Resulullah ile ehli de yastığın uzunluğuna başlarını koyarak uzandılar. Resulullah s.a.v uyudu.Nihayet gece yarısı olduğunda yahut biraz evvelce yahut biraz sonraca uyandı. Oturup eliyle yüzünden uykuyu silmeye başladı. Ondan sonra Ali İmran suresinin son on Ayet’lerini okudu. Sonra kalkıp asılı duran küçük bir kırbaya uzandı. Ondan güzel bir abdest aldı. Sonra namaza durdu. İbni Abbas dedi ki : Ben de kalktım ve onun yaptığı gibi yaptım.Sonra gittim ve yanıbaşına durdum.
Buhari:1.c.324.s Müslim:1.c.256.n

Bu hadisten de anlaşıldığı gibi,Allah resulü abdest almadan önce Kur’an okumuştur.
Kuran’ın abdestsiz okunabileceğinin delillerden bir tanesi de sahabe uygulamalarıdır.

حدثني يحيى عن مالك عن أيوب بن أبي تميمة السختياني عن محمد بن سيرين أن عمر بن الخطاب كان في قوم وهم يقرؤون القرآن فذهب لحاجته ثم رجع وهو يقرأ القرآن فقال له رجل يا أمير المؤمنين أتقرأ القرآن ولست على ضوء فقال له عمر من أفتاك بهذا أمسيلمة

Muhammed bin Sirin. Şöyle dedi:Ömer İbnu’l Hattab Kur’an okuyan bir toplulukla beraber oturuyordu ve haceti için gitti, sonra gelip Kur’an okumaya devam etti. Topluluktan birisi :Ey mü’mimlerin emiri ! abdestsiz olduğun halde Kuran’mı okuyorsun ? dedi. Ömer r.a da cevaben :Okunmayacağı hakkında sana kim fetva verdi, yoksa Müseyleme mi ?Yani,yalancı peygamber mi?

İmam Malik .Muvatta 1c.437.s Nesei.Süneni Kübra:1c.423.n
Abdurrezak Mus:1318.n Sahih bir senedle rivayet eymişlerdir.

1:Bu husustaki öne sürdüğünüz hadis sahih mi ?

2: Sahih diye öne sürdüğünüz hadisin metninde abdest diye bir ifade var mı ?

3:Acaba bizim saygımız Kurana mı yoksa kağıda mı?Çünkü el değmeden
Kuran okuyorsunuz,ama kağıdı tutarak okuyamıyorsunuz?

4:Abdest Ayeti Kuran da olduğuna göre, insan abdesti öğrenmek için önce neyi eline alması gerekir ki ?

5:Bilindiği gibi hadis kitaplarının her cildinde yüzlerce Ayet yazılıdır. Acaba
bu hadis kitaplarını elimize alıp okumamız için abdest almamız gerekir mi ?
Yani,kağıt üzerine yazılı olan Ayetleri abdestsiz okuyamaz isek bu hadis kitaplarındaki Ayetleri okumak için abdest mi almamız gerekir ?

6:Yok eğer Kuranın tümünü ele almak için abdest gerekir diyorsanız, bu sefer şu tezat ortaya çıkmaz mı?Çünkü Allah resulünün hayatta olduğu dönemde Kuran toplu olarak bir arada değildi. Dolayısıyla, kendi zamanında tümünün bir arada olmadığı bir kitaba sakın abdestsiz dokunmayın nasıl diyebilir Allah resulü?

(Alıntı)