Konu Başlıkları: 12. Haftanın Konusu (EHLİBEYT)
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Temmuz 2009, 09:47   Mesaj No:6

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart RE: 12. Haftanın Konusu (EHLİBEYT)

EHLİ BEYT İLE İLGİLİ AYETLER

Kur'an'da Ehli Beyti,açıktan veya işaret eden 4 tane ayet vardır:
1-42/ŞURA-23
İşte Allah'ın, iman eden ve iyi işler yapan kullarına müjdelediği nimet budur. De ki: Ben buna karşılık sizden akrabalık sevgisinden başka bir ücret istemiyorum. Kim bir iyilik işlerse onun sevabını fazlasıyla veririz. Şüphesiz Allah bağışlayan, şükrün karşılığını verendir.

Akrabalık sevgisinden kasıtın Ehli Beyt sevgisi olduğunu söyleyen müfessirler olduğu gibi,burdaki yakınlıktan kasıtın Allah sevgisi,Allah'a yakınlık anlamı verenler de vardır.Kimi Müfessir de buradaki yakınlıktan kasıtın,Allaha yaklaştırılacak ameller olduğunu söylemişlerdir.
Bu görüşleri dikkati alarak 3 farklı anlam çıkmıştır ve ona göre yorumlar yapılmış ve bu yorumları destekleyeci hadis rivayetleri verilmiştir.Buna göre bu ayetin 3 farklı anlamı/meali şöyle oluyor
A-De ki: Ben buna karşılık sizden akrabalık sevgisinden başka bir ücret istemiyorum.
Buna göre burda kastedilen Ehli Beyttir

B-De ki: Ben buna karşılık sizden sadece Allaha yakın olmanızdan başka bir ücret istemiyorum
C-De ki: Ben buna karşılık sizden Allaha yaklaştıracak amellerden başka bir ücret istemiyorum

2-33/AHZAP-33
Evlerinizde oturun, eski cahiliye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin, Allah'a ve Resûlüne itaat edin. Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden, sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.
Bu ayette "Ehli Beyt" teriminin geçmesi bu ayete ilgi odağı haline getirmiştir.Bu ayette "Ehli Beyt" kavramından kastedilenin ne olduğu tartışalagelmiştir.Genel olarak görüşleri şöyle ifade edebiliriz:
a-Ehli Beyt'ten kasıt;Rasullullah a.s'ın hanımlarıdır
b-Ehli Beyt'ten kasıt;Hz.Ali,Hz.Fatıma ve bunların çocukları Hz.Hüseyin ve Hz.Hasan
c-Yukardaki iki şık birleştirilerek,Ehli Beyt'ten kasıt,hem Rasulullahın hanımları ve Kızı Fatıma ve Hz.Ali'nin çocukları
d-Ehli Beyt'ten kasıt;Zevceleri,kızları (Fatıma'nın dışındakiler de dahil) ve torunları
e-Ehli Beyt'ten kasıt;Ben-i Haşim soyunun hepsi

3-52/TUR-21
İnanan, soyları da inançta kendilerine uyan kimselere soylarını da katarız. Onların işlediklerinden hiçbir şey eksiltmeyiz. Herkes kazancına bağlıdır.
Bu ayette de Ehli Beyt'e işaret olduğu söylenmiştir

4-13/RAD-23
-(O yurt) Adn cennetleridir; oraya babalarından, eşlerinden ve çocuklarından sâlih olanlarla beraber girecekler, melekler de her kapıdan onların yanına varacaklardır
Burda da Ehli Beyt'e işaret olduğu söylenmiştir