Konu Başlıkları: İslami AHLAK Temsilcisimiyiz!!!
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Temmuz 2009, 23:05   Mesaj No:4

AŞK'ÜL İSLAM

Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Standart RE: İslami AHLAK Temsilcisimiyiz!!!

Bir makina gibi. ya da microsoftun yazdığı bir sistem yazılımı gibi olduğunu düşündüm bir an...

Bir yazısını okudum geçenlerde Mahatma Gandhi'nin ; çok ahlaklı olmanın aslında ahlaksızlık olduğunu anlatıyordu. Siz de bilirsiniz ;kendi merkezinde en zirveye ulaşan herşey tersine dönüşüme geçer. Bu hemen herşeyde böyledir. Burda yukarda anlatınların yazılıp madde madde belirtilen herşeyin doğruluğu ya da yanlışlığı bir yana bunları idealize etmenin insanlar üzerinde ki Ye's olgusuna katkısı nedir düşünmek lazım aslında. Sanmıyorum ki islam dininin ilk müntesiplerinin şu yukardaki maddelerin tamamına sahip olduklarını. Belki peygamberleri öyle idi. ancak insan hatasıyla ve hatasından çıkaracağı derslerle var olur. Dahası eğer böyle madde madde formülize edip sunduğumuz herşeyin ruhu içinden çıkar mekanik bir inanca döner. İnsan yaşayarak ve hissederek inanabilir.

iyi gûzel fakat, bu kurallar uzerine ahlakini in$aa eden ne kadar insan var.?? yapabilene de ne mutlu.. Bir makine yada sistem de bozulabiliyor ki sonucta etten ve kemikteniz hatalarimiz oluyor. Ke$ke hic olmasa ama.. Dûrûst olmak gerekirse cok ahlakli olmak da iyi degil... Dersem.. Ne dersiniz ?