Konu Başlıkları: BİR SORUM VAR !..
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11 Temmuz 2009, 00:44   Mesaj No:9

KayıpKentli

Medineweb Üyesi
Durumu:KayıpKentli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 3725
Üyelik T.: 11 Eylül 2008
Arkadaşları:0
Konular: 22
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: BİR SORUM VAR !..

Abdulmelik abi

demişsin ki:"3-eğer hadis doğru ise,sahih ise bu gözle bakmak lazım.dilde ima kinaye teşbih sanatı vardır bilirsiniz..sıddıkı taltif amaçlı teşbih yapılmış olabilir.Allahın eli onların eli üzerindedir ayetini el mi anlamamız lazım..?
kimi iman metre kimi termometre almış eline
4-eğer uydırma ise kadirin tesbiti doğrudur"

demişsin. Abi Allah Rasulu kendi döneminde şayet "TİPE BAK YOĞURT YE" demiş olsaydı günümüzdeki müslümanlar

1) Tipe bakıp Yoğurt yiyenler

2) Tipin ve Yoğurdun Mahiyetini biz bilemeyiz diyenler

3) Tipe bakıp Yoğurt yemek yerine Yoğurdu ayran yapıp İçenler

4) Tipe bakmadan Yoğurd yemenin sünnetten çıkarmayacağını savunanlar

5) Allah Rasulu Tipe Bak demiştir o yüzden her kutsal yoğurtçu yanında kendisine bakılacak bir de tip vermeli kuralını akideleştirenler olarak fırkalara bölüneceklerdi!

Başka bir örnek vereyim:

Allah Rasulu şayet Bekleye Bekleye Ağaç olmaktan bahsetseydi

1) Allah Rasulu Beklemekten AĞAÇ olmuştur Bunu redden DİNDEN ÇIKAR diyenler

2) Allah Rasulu Beklemiştir ama AĞAÇ olmamıştır diyenler

3) Allah Rasulu Ağaç olmuştur ama biz mahiyetini bilemeyiz diyenler

4) Bütün Ağaçlar Muhammedî'dir diyenler

5) Beklerken yanında bir AĞAÇ bulunduranlar olarak fırkalara ayrılacaktık.

Başka bir örnek vermek istersek:

Allah Rasulu Şayet demiş olsaydı ki:

Kafamın Tasını Attırma!

1) Allah Rasulunun Kafasında Tas vardır ama biz mahiyetini bilemeyiz diyenler

2) Allah Rasulunun Kafası Tastı diyenler

3) Tas Yaratılmıştır diyenler (hulk'ul Tas)

4) Tas Yaratılmamıştır diyenler

5) Kafasında TAS la gezen Şeyhler ve Mollalar

6) Okunmuş üflenmiş Tasçılar olarak...

Örnekleri sizde çoğaltabilirsiniz...

Birgün Hz Muhammed HZ.HASAN VE HZ.HUSEYN kucağına alıp severken HASAN VE HUSEYN CENNET GENÇLERİNİN EFENDİLERİ OLACAKLAR derken de...

Abdurrahman Bin Avf'ın ganimet kervanlarına bakaran ABDURRAHMAN EMEKLEYEREK CENNETE ZOR GİRER derken de..

Ebubekirin Ömerin Alinin Osmanın ve diğer sahabelerin İMANLARINDA DAİR Olumlu övgülerde bulunurken de...

Kendi içinde yaşadığı gündelik dilin ÖZELLİKLERİNİ KULLANMIŞTIR!

Ben varolan o hadisi direk inkar etmiyorum direk kabul de etmiyorum!

Zira hepimiz kendi yaşadığımız şu çağda nice sevdiğimiz takdir ettiğimiz kişiler için mesela:

MELEK GİBİ BİR ADAM YAA demişizdir.Şimdi bizim bu sözümüz HADİS olsa ve kayıtlara girse bizden sonra da birileri kalkıp o kişinin

1)MELEK OLDUĞUNU kabuledenler mezhebi

2) MELEK OLMADIĞINI İDDİA edenler mezhebi

3) İNSANDIR AMA MELEK ÖZELLİKLERİ VARDIR akidesi

4) MELEKTİR AMA İNSAN SURETİNDEDİR akidesi

5) Ne Melektir ne İnsandır MAHİYETİNİ BİLEMEYİZ diyenler cemaati

olarak bölünseler ve kalın kalın cilt kitaplar yazsalar sanırm DİNİN NE HALE GETİRİLDİĞİNİ daha ii anlar ve BİZ SİZİN ANLADIĞINIZI KASTETMEMİŞTİK diye feryad ederdik dimi?..

Abi siz Muş'ta bizzat Böylesi durumlarla karşılaşmıyor musunuz?

Ben Bizzat Karşılaşıyorum şu koca İstanbulda abi!!!İnan bunun için CAHİL HALKTAN Biri olmaya gerek yok, Koca koca üniversiteleri bitirmiş insanlar GECELİ GÜNDÜZLÜ kaynak karıştırmak VE ARAŞTIRMAK yerine FORUMLARDA-OKULLARDA- SEMİNERLERDE- MSN DE- AMA AKLINA GELECEK HER DELİKTE sanki din ve islami bir yaşam savaşı çok ta BAŞARILIYORMUŞ gibi böylesi konulara girilince olacağı bu oluyor abi!

Ondan sonra ortaya EBUBEKİR'îler , FATIMî'ler, ALEVî'ler, İseviler, Museviler, Muhammedî'ciler çıkmaya ve BİRİLERİNİN İMAN'ı üzerinden GAYBI TAŞLAMAYA BAŞLIYORLAR!!

iŞTE bunun adı İSLAMİ TARTIŞMA- İSLAMİ MÜNAZARA falan oluyor..

Bende hayır arkadaş BUNUN ADI MÜSLÜMAN GEVEZELEĞİ oluyor diyorum!

Sözüm meclisten dışarı ama üzerine alınıp özeleştiri yapmak isteyen kardeşler olursa da hepimizin hayrına olur, Lakin bazen YAHUDİLER gibi İNEĞİN RENGİ NE OLSUN, İNEĞİN KUYRUĞU KAÇ CM OLSUN, İNEĞİN GÖZLERİ NE RENK OLSUN diye hz.Musa'yı yoran kavme benzediğimizi düşünüyorum..

Bu sadece medineweb'in sorunu değil, bundan 2 saat önce de İstanbul-Fatih'te ne yazıkki bir esnaf arkadaşımızın mekanında dini doğru dürüst yaşamayan, doğru dürüst namazlarını kılmayan, evindeki annesi babası ile doğru dürüst ilgilenmeyen, iş yerinde kendini başka, msn de kendini başka gösteren, ONA BUNA ALLAMELİK taslayan 45 yaşlarında bir HASTA TİPLE az kalsın birbirimize girecektik.Son anda sağ duyum beni SELAMUNALEYKM deyip mekanı terketmeye itti.

Neden mi TARTIŞTIK: söyliyim efendim:

MÜSLÜMANLAR BİR DAHA HİÇ BİR ZAMAN KENDİLERİNİ TOPLAYAMAYACAKLAR VE HİÇBİR ZAMAN İNSANLIĞA ÖNDER VE REHBER OLAMAYACAK dediği için...

diyeceksiniz ki EE NE VAR BUNDA BÖYLE İSTİYORSA BÖYLE DÜŞÜNSÜN!!

Hayır efendim adamdaki kafa şu: Ben 45 yaşındayım sen 25 yaşındasın SEN BENİM GÖRDÜKLERİMİ GÖRDÜN MÜ? BEN BU PİYASADA 70 BİN ADAM TANIYORUM SEN GENÇSİN TUZUN KURU SEN NE ANLARSIN? sözlerine verdiğim sadece ve sadece "YERİN SENİ ÇEKTİĞİ KADAR AĞIRSIN" sözüme binaen bana TERBİYESİZLİK YAPMA dediği için...

Merak ediyorum acaba şu SOKAKLARDA- İŞ YERLERİNDE- FORUMLARDA-SİTELERDE- ÇAY OCAKLARINDA- KİTAPÇILARDA bu kadar DİN tartışan bu insanların ÖZEL HAYATLARINA BİRAZ İNME İMKANIMIZ OLSAYDI Karşılaşacağımız TABLO ne kadar GÖRÜNEN TABLOYLA UYUŞACAKTI...

Kadınından Erkeğine GÖRDÜĞÜM TABLO: üzülerek belirteyim ki: ÖZELLİKLE DİN KONUŞAN VE DİN TARTIŞAN İNSANLAR ASLINDA KENDİLERİ DEĞİL, SANALDA YARATTIKLARI BİR KARAKTERİ MAALESEF YAŞAMAYA Başlıyorlar.Ve siz O SANAL , GERÇEKTE ÖYLE OLMAYAN KARAKTERLE TANIŞIP GÖRÜŞMEYE BAŞLIYORSUNUZ!

Örnek vermek gerekirse: DIŞARIDA YA DA SANALDA size kendini GÜÇLÜ VE SAĞLAM mı gösteriyor

DIŞARIDA YA DA SANALDA SİZE KENDİNİ MUVAHHİD olarak mı gösteriyor

Siz onu aile ilişkilerinde, akraba ilişkilerinde, bir düğünde bir YALNIZLIĞINDA görün isterseniz.

AMA SADECE GÖRÜN ve çekilin düşünün!!VE ŞUNU SORUN KENDİNİZE..

İNSANLAR NEDEN ASLINDA HEEP BİR BAŞKASI? NEDEN KENDİLERİ DEĞİLLER?

Ben ciddi anlamda sıkılıyorum bu durumlara..VE ARTIK UZAKTAN TANIDIĞIM MÜMİNLERİ uzakta bırakmak, UZAKTAN TANIDIĞIM KAHRAMANLARI uzakta bırakmak istiyorum!Çünkü YAKINLAŞTIĞIM ZAMAN GÖRDÜĞÜM TABLO ne yazıkki bambaşka oluyor...AMA BUNDAN DAHA ÜZÜCÜ OLAN DURUM İSE ŞU: O kişiye ÇELİŞKİSİNİ GÖSTERDİĞİNİZ ZAMAN SUÇLU HEM SİZ OLUYORSUNUZ, hemde onu anlamayan ve yargılayan siz oluyorsunuz vesselam!

ALLAH BİZİ AFFETSİN....

SELAMETLE!