Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31 Temmuz 2009, 00:51   Mesaj No:35

Yitiksevda

Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart RE: 33.Haftanın misafiri YitikSevda...

namzet davadar
1. kuranın eğitim metodu nasıldır?

Öncelikli olarak Kurana Allahın adı ile başlamak okurken ve anlatırken şeytan ve şeytanlaşan insanların anlamamıza engel olacak fikirlerinden Allaha sığınmak gerekir.

Böylece biz,her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık (Bunlar) aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözler fısıldarlar…(Enam 112)
Allaha sığınmamızdaki ana gaye insan ve cin şeytanların bizi aldatmasından kaçınmak içindir.

Kuranın eğitim metodu İnsanları her yönüyle en güzel seviyeye ve Rabbe ulaştırmaya yöneliktir.
Yüksekliği istedim, onu alçakgönüllülükte buldum..
(Hz.Ali)
Kuranı anlama ve anlatma metodlarında özellikle alçak gönüllü olmayı heva ve heveslerden kaçınmayı gerektirir.

Günümüzde Kuranı okumak ve yaşamak için kurallar sıralanmaktadır muhkem müteşabbih zahir batin vs kavramları bilmeyen kimselerin Kuranı anlıyamıyacağı kanaati ile Müslümanlar olarak uymamız ve anlamamız gereken Kuran din sınıfı kesimlerine bırakılmıştır buda kurandan uzak bir toplum meydana gelmesine sebep olmuştur haliyle başucu kitabımız olması gereken Kuran evlerin en güzel köşesinde yerini almış duyulara hitap eder hale getirlmiştir Ruhlarımıza hitap etmesi gerekir iken.Bizlere düşen görev Kuranı her yönüyle hayatımıza almak ve yaşamak gayesi olmalıdır.

1:Sevgi ve saygı ile insanlara anlatabilmek
2:Kişilerin psikolojik şartları göz önünde bulundurularak
3:Gelenksel kültürlerin hakimiyeti altında olan insanları rencide etmeden anlatabilmek
4:Yapmadığını söylememek öncelikle kendi hayatına aktarmak
5:İnsanların seviyelerine göre yaklaşabilmek
6:Kırıp dökmeden onarıcı bir uslup ile yaşayıp anlatabilmek

Maddeler çoğaltılabilir en önemli husus Kavramları kurana göre anlamak ve anlatmak ile başlanmalı.