Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Ağustos 2009, 11:01   Mesaj No:1150

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart re: Kuranı Kerim Hakkında Sorular/Medineweb Çalışması

Kur'an'da "zorba" kelimesi tek bir kelime ile ifade edilmez.
Zorba=CEBBAR olarak
1- İşte bu, Rablerinin ayetlerini bile bile inkar eden, peygamberlerine kafa tutan ve her inatçı zorbanın emrine uyan Ad milletidir.11/Hud-59
2-Peygamberler yardım istediler ve her inatçı zorba hüsrana uğradı.14/İbrahim-15
3-«Bunlar, Allah'ın ayetleri üzerinde kendilerine gelmiş bir delil bulunmadan tartışırlar. Bu, Allah katında da, inananların yanında da öfkeyi arttırır. Allah, büyüklük taslayan her zorbanın kalbini bundan dolayı mühürler.»40/Mümin-35
4-Onların dediklerini Biz biliriz. Sen onların üzerinde bir zorba değilsin; söz verdiğim günden korkanlara Kuran'la öğüt ver.50/Kaf-45
5- O, öyle Allah'tır ki, O'ndan başka tanrı yoktur. Mülkün sahibidir, son derece mukaddestir, selamete erdirendir, güveni sağlayandır, görüp gözetendir, üstündör, zorludur/cebbardır, büyüklükte eşi olmayandır. Allah, müşriklerin ortak koştuklarından münezzehtir.59/Haşr-23
6- Ana-babasına çok iyi davranırdı; o, isyankâr bir zorba değildi.19/Meryem-14
7- «Beni anneme saygılı kıldı; beni bedbaht bir zorba yapmadı.»19/Meryem-32
8- Musa, ikisinin de düşmanı olan kimseyi yakalamak isteyince: «Ey Musa! Dün bir cana kıydığın gibi bana da mı kıymak istiyorsun? Sen ıslah edenlerden olmak değil, ancak yeryüzünde bir zorba olmak istiyorsun» dedi.28/Kasas-19
9- «Ey Musa! Orada zorba bir millet vardır, onlar oradan çıkmadıkça biz oraya girmeyeceğiz, eğer çıkarlarsa, biz de gireriz» demişlerdi.5/Maide-22
10-Yakaladığınız zaman, zorbalar gibi mi yakalıyorsunuz?.26/Şuara-130

ZENİM olarak
1-Zorba-saygısız, sonra da kulağı kesik,.68/Kalem-13

LEAL olarak;
1-Sonunda Musa'ya kendi kavminin bir zürriyetinden (gençlerinden) başka -Firavun ve önde gelen çevresinin kendilerini belalara çarptırmaları korkusuyla- iman eden olmadı. Çünkü Firavun, gerçekten yeryüzünde büyüklenen bir zorba ve gerçekten ölçüyü taşıranlardandı.10/Yunus-83

Ayrıca MÜSTEKBİR,MÜTEKEBBİR kelimeleri de yeri geldiğinde "Zorba" olarak tercüme ediliyor