Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24 Ağustos 2009, 01:12   Mesaj No:9

Yitiksevda

Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart RE: Adetli Kadının Oruçlu Gibi Durması Caiz mi?

O dediğin sıfatlar Kuran'an göre BELAM ların sıfatıdır yalnız Abdulaziz bayındırın öyle bir yaklaşımına denk gelmedim eğer varsa öyle bir şey haklısın.

Kaza kelimesi ilgili olarak İbn Teymiye şöyle der:

Kaza Allah'ın ve Resulü'nün sözlerinde ibadeti vaktinde tam yapmayı ifade eder.

Sana kadınların adet halini soruyorlar. De ki, o bir eziyettir. adet günleri onları rahat bırakın; temizleninceye kadar da yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah'ın size buyurduğu yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever." (Bakara 2/222)

Ferdi şimdi ayeti kerimede oruç ile ilgili bir hüküm yok ama orucu bozan şeyler; yeme, içme ve cinsel ilişki

Bunlar Allah'ın koyduğu sınırlardır onlara yaklaşmayın. Allah ayetlerini insanlara böyle açıklar belki sakınırlar." (Bakara 2/187

Ferdi kardeşim Kuranda orucun sınırı belirlenirken adetin oruca engel olduğu geçmemektedir.Şunuda belirteyim her görüş doğrudur ben kabul ediyorum anlamına gelmez burda Şahıs delilleri ile olaya yaklaşmış ve bizlerde doğru veya yanlış olduğunu bulma adına olaya yaklaşıyoruz Ulemanın görüşleri eski asırlardakiler bana görede daha isabetlidir ..