Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Aralık 2009, 11:23   Mesaj No:5

Emekdar Üye

Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: VEKALETEN HACCA GİTME KONUSU VE KURAN.....

Hiç bir günahkar bir başka günahkarın günahını yüklenemez. Eğer yükü ağır olan kimse (bir başkasını) onu taşımaya çağırsa, -bu, yakın-akrabası da olsa- kendisine ondan hiç bir şey yükletilmez. Sen, yalnızca gayb ile Rablerinden 'içleri titreyerek-korkmakta' olanları ve dosdoğru namazı kılanları uyarırsın. Kim temizlenip-arınırsa, artık o, kendi nefsi için temizlenip-arınmıştır. Sonunda dönüş Allah'adır. (Fatır 18)

Kör olanla (basiretle) gören bir değildir; (Fatır 19)
Karanlıklarla aydınlık, (Fatır 20)
Gölge ile sıcaklık da. (Fatır 21)
Diri olanlarla ölüler de bir değildir. Gerçekten Allah, dilediğine işittirir; sen ise kabirlerde olanlara işittirecek değilsin. (Fatır 22)

Beden ile yapılan ibadetlerde Namaz,oruç,Hacc,Kurani kerim okumak,zikr Allahı anma.gibi ibadetlerde başkası yerine, beden ibadeti yapamaz.Herkesin kendisi yapması lazımdır.Kendi yerine başkasını vekil edemez.

Örneğin Sizin vücudunuz kirlendiğinde ben sizin yerinize yıkanırsam sizin bedeniniz temizlenmiş olur mu?

Bir düşünün. Sizin ruhunuz manen kirlenmişse benim ibadetim sizin ruhunuzu temizler mi?

Yada siz hastalandığınızda ben o acıyı sizin yerinize çekebilirmiyi

Bunun gibi yüzlerce olayı sunabiliriz işte önemli olan nokta budur Yoksa bir iki rivayet var diye Bir kadın ölmüş babasının yerine haccedip edemeyeceğini sormuş. Peygamberimizin söylediği söylenen bir rivayettir doğruda olabilir yanlışda .Kaldı ki bunun tersine, kimse kimsenin yerine ibadet edemeyeceğine dair içtihad eden Alimlerde var.Bu tür mevzular içtihad ile karar kılınmıştır Doğruda olabilir yanlışta bize düşen toptan reddetmeden bakmak.