Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Aralık 2009, 13:13   Mesaj No:7

EbdA

Medineweb Aktif Üyesi
EbdA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EbdA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 458
Üyelik T.: 23 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 13
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: VEKALETEN HACCA GİTME KONUSU VE KURAN.....

Selamun Aleykum,
Ben sizden yorum istemiyorum, ayet istiyorum!
Böyle bir ayeti istememin nedeni şu: Siz yazınızın bir yerinde şöyle ifade kullanmışsınız:

Alıntı:
Eğer Rahman maddi gücü olup, sağlığı yetmeyen başkasını vekâletle gönderebilir deseydi bunu kabul edebilirdik,
Allah vekaleten Hac yapamazsınız da demiyor!

Şimdi mantığı tersten yürütelim:
Allah eğer "vekaletten Hac yapamazsınız" demiş olsaydı o zaman kimse buna itiraz edemezdi fakat, Kuran-ı Kerim'in hiçbiryerinde "Vekaleten Hac yapılmaz" demiyor. Benim [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] VEKALETEN HACA GİTMEK KURANA AYKIRI DEĞİLDİR! Bu bir.

İkincisi: Siz oruç ve namaz ile hac ibadetini nasıl karşılaştırabilirsiniz? Bir ibadet için gerekli olan şart diğer ibadet için gerekli olmayabilir! Örneğin namaz için gerekli olan abdest, oruç için gerekli değildir. Ayrıca yine bir ibadetin ifası için gerekli olan şartlar diğer iabedet için gerekli olmayabilir! Mesela, oruç tutmamaya lazım olan hastalık hali, namaz kılmamaya neden değildir.
Namaz ve oruç beden olarak yapılan ibadetler iken, hac ve zekat mal ile yapılan ibadetlerdir.

İşte bu nedenlerden ötürü siz namaz ve oruca bakarak hac için yorum yapamazsınız!

Üçüncü Olarak: Düşünün bir, kadınız biri hem sağlık hemde maddi olarak yeterli durumda olsun. Bu kadına hac farzdır. Fakat, bu kadın hac ibadetini yapmak için kendisine yoldaş olacak bir mahrem bulamadı diyelim. Bu kadın hac ibadetini nasıl yapacak öğrenebilir miyim? Bana böyle bir durumda hac ibadetinin nasıl yapılacağına dair bir ayet sunabilir misiniz?

Dördüncü Olarak: Siz vekalten hac yapılamayacağına dair bir tane rivayet getirebilr misiniz bana? Vekaleten hac yapılabileceğine dair onca rivayet varken, yapılamayacağına dair rivayetin olmaması size de düşündürücü gelmiyor mu? Yoksa Ehli Sünnet alimleri bunca hadisi rivayet ederken, sözde doğruyu temsil eden alimler uyuyor muymuş ta itiraz etmemişler?