Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Ocak 2010, 22:53   Mesaj No:1

Muhsin Arslan

Medineweb Yazarı
Muhsin Arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Muhsin Arslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1032
Üyelik T.: 23 Mart 2008
Arkadaşları:1
Memleket:Bitlis
Konular: 61
Beğenildi:67
Beğendi:0
Takdirleri:322
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Azazil'i Şeytan Yapan Fiil nedir ?/Muhsin Arslan

Azazil'i Şeytan Yapan Fiil nedir ?/Muhsin Arslan

Amel imana zarar vermez düşüncesine sahip olan mezhepler ve kişilerin düşüncesi Kuran'a göre sorunludur.

İmanı sadece;" dil ile ikrar kalp ile tasdik" ile iktifa eden düşünce de sorunludur.

imanı dili ile ikrar edip kalbi ile tasdik eden, ahlaksız da olsa mümindir tezi de sorunludur.

ne kadar muteber, ahlaklı olsa olsun, imansız ise güzel amelleri boşunadır tezi de düşündürücüdür...

hemen sinirlenmeyin...

düşünelim beraber;
Ebu Talip ile Ebu Leheb kardeştirler..Resulullah'ın amcasıdırlar.

birincisi hayatı boyunca Resulullah'ı ittaizilkurba'yı korumuş kollamış, iyilik ahlak örneği olmuş, zina içki gibi pisliklerden uzak kalmış bir sima..

ikincisi her türlü pislikten çekinmeyen, Yeğeninin Risalet'ine baş düşman kesilen ve Kuran'da rezil edilen bir tip.. ikisi de küfür ehli. İkisi de ebedi cehennemlik ve kafir..

bu ikisinin arasında fark olmalı değil mi ?

geçelim...
İman sadece Allah'ın varlığına birliğine baweri mi midir?..

Şeytan Allah'ın varlığını birliğini bizden iyi bilmiyor mu ? iman bilmek ise inanmak ise şeytan bunu gözleriyle görmüş bir yaratık değil mi ?

ama şeytan kafirdir..!

imandan şunu anlamamız gerekmez mi sizce?
iman inanmak ve gereğini yaşamak olmalı değil mi ?

Şeytan cahil değildi, onun kadar ibadet eden varlık da yok idi. onu şeytan yapan Allah'ın varlığını birliğini inkar da değildi.

Onu kafir yapan imanını amele dökmekten kaçmasıdır. İman inandım, biliyorum ilmen yakin aynel yakin demekle olmuyormuş demek ki.
şeytanı kafir yapan ırkçılık idi. Ben ateş ağanın oğlu Adem toprak ağanın oğlu tezi idi..

şeytanı şeytan yapan haset kıskançlık idi. Ademe saygı gösterecek kadar düşmedim, ondan neyim eksik tezi idi..

şeytanı şeytan yapan, behimi sıfatlara taviz vermesiydi. Irkçılık ateşi o kadar bastı ki, Adem'in çocuklarını kendi akıbetine ortak yapmak idi. Bana yar olmayan eşreflik onlara da olmasın...

geçelim...

Kuranın emirlerine bakalım. Tüm ibadetler güzel ahlak inşası endekslidir.

namaz fuhşiyatan munkerden korumalıdır. Aksi takdirde o namaz sadece spordur.

gıybetli haramlı yalanlı oruç anlamsızdır, gitsin iftarını açsın boşuna aç kalmasın tehditlidir.

haccda hiç bir canlıya çevreye zarar vermeden yaşamalı, aksi takdirde o hacc turistik seyahattir...

zekat fakiri rencide etmeden verilir. Riya gösteriş mahsulü zekat sadece gösteriş olup karşılığı yoktur...

iflah olan mümin, imanında tereddüt etmeyen, amelinde ihlas ahlak..

geçelim ve toparlayalım...

Amelsiz iman ruhsuz ceset gibi işe yaramaz...

Ahlaksız amel kör olan göz gibi işe yaramaz...

Ahlaksız Mümin sidikle abdest alıp namaz kılan abid gibidir...

ırkçı Mümin besmele çekip içkisini yudumlayan sarhoş gibidir..

mürai gösterişçi takvasız görsünler desinlerci mümin zavallı bir ahmak gibidir...

şeytanimsi mümin Allah ile şeytanı bir arada memnun etmeye çalışan sefih gibidir..

insanları kandırır, Allah'ı kandırır, şeytanı kandırır, meleği kandırır sanır, ama kendisini kandırıyor farkında değildir..

altını çizerek not düşeyim. kimse dört dörtlük değildir günahsız değildir. Tekfir etmek de haddimiz değildir. İslam'ı yaşamaya çalışan mücadele eden, bazen hatalara düşen tövbe ile dönen dönmeye çalışan kesimlerdeniz.

Bu kesimler niyetlerine göre hesap verecektir elbette..

benim dile getirmeye çalıştığım, müminliği kimseye kaptırmayan ama ahlaksızlıkta da direnen, meslek edinen kesimlerdir.
Kuranı sünneti inceleyin..

iman ile amel bir bütündür ayrılamaz. İkisi yalnız başına işe yaramaz.

mümin ile güzel ahlak bir bütündür ayrılamaz. Yalnız başına işe yaramaz.

bunu anlıyorum kuran sünnetten..
ama Ebu talip konumunu çözmüş değilim.
sizce çok mu uçuk düşünüyorum..?
saygılar...

Muhsin Arslan
15.01.2010
Abdulmelik@medineweb.net
Malazgirt muş.

Konu Sahibi Muhsin Arslan 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ey Filistin sessiz ol Süslümanlar uyuyor! Muhsin Arslan Kara Kartal 4 220 19 Kasım 2023 22:24
Kim Suçlu? /Muhsin Arslan Muhsin Arslan Filistin 6 829 02 Aralık 2021 19:10
Şaşı Bakışlar Şase Yakar Muhsin Arslan Muhsin Arslan 0 796 12 Temmuz 2020 02:11
Korona'nın vaveylası/Muhsin Arslan Muhsin Arslan sadık 2 1087 03 Nisan 2020 04:38
Suçlu Kim? Hırsız mı? Ev Sahibi mi? Muhsin Arslan salih 5 1684 27 Şubat 2018 21:04