Konu Başlıkları: Surelerin faziletleri
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Ocak 2010, 11:14   Mesaj No:7

Hazan Mevsimi

Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart RE: Surelerin faziletleri

Tevbe (Berâe) sûresinin fazileti

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

“Kur'ân-ı kerîm bana âyet âyet, harf harf nâzil oldu. Ancak, Tevbe ve İhlâs sûreleri hâriç. Bunlar bana 70 bin melekle berâber nâzil oldu.”

“Enfâl ve Tevbe sûrelerini okuyan kimseye şefâ'atçiyim ve o kimsenin münâfıklıktan uzak olduğuna şehâdet ederim.”

“Her kim Tevbe sûresinin son âyetini, sabah ve akşam yedişer defa okursa, Allahü teâlâ bütün işlerinde o kuluna kâfi gelir.”

Zilzâl sûresinin fazîleti

“Zilzâl sûresi Kur'ân-ı kerîmin yarısına denktir.”

“Bir kimse Cuma gecesi iki rek'at namaz kılar ve onda Fâtiha ve onbeş kere Zilzâl sûresini okursa, Allahü teâlâ onu kabir azâbından ve kıyâmet sıkıntılarından emîn kılar.”

Adamın biri Resûlullah efendimize gelerek, "Yâ Resûl! Bana öz ve herşeyi içine alan bir sûre öğret" dedi. Resûlullah efendimiz; “Zilzâl sûresini oku!” buyurdu. Adam; "Seni hak din ile gönderen Allaha yemîn ederim ki, bunun dışında bir şey yapmam" dedi ve kalkıp gitti. Resûlullah efendimiz; “Adamcağız kurtuldu” buyurdu.

“Kim herhangi bir gecede Zilzâl sûresini okursa, Kur'ân-ı kerîmin yarısını okumuş gibi sevâb kazanır.”

Secde sûresinin fazîleti

Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:

“Kim Secde ve Mülk sûrelerini yatsı namazından sonra okursa, sanki Kadir gecesini ihyâ etmiş gibi sevâb kazanır.”

Câbir bin Abdullah buyurdu ki:

"Resûlullah efendimiz Secde ve Mülk sûrelerini okumadan uyamazlardı."

Muhammed bin Alkamî buyurdu ki:

"Her gece Tebâreke ve Secde sûresini okuyanlara kabir suâli olmaz."

Yahya bin Ebî Kesîr dedi ki:

"Peygamber efendimiz Eshâbına Secde ve Tebâreke sûrelerini okumayı emretmiştir. Zira bu iki sûrenin her âyeti diğer sûrelerin yetmiş âyetine bedeldir. Kim bu iki sûreyi yatsıdan sonra okursa, bu ikisini Kadir gecesinde okumuş gibi sevâb alır."

Hâlid bin Ma'dân buyurdu ki:

"Kurtuluşa götüren Secde sûresini okuyunuz. Zira bana ulaşan habere göre, adamın biri sırf bu sûreyi okur, başkasını okumazmış. Çok da kusûrları varmış. Bu sûre o kişiye Allah katında kanat germiş ve şöyle yalvarmış: Yâ rab, bu kulunu bağışla! O beni çok okurdu. Allahü teâlâ da sûrenin şefâ'atini kabûl etmiş ve şöyle buyurmuştur: Onun her günahına karşılık bir sevâb yazınız ve kendisini bir derece yükseltiniz."

İbni Abbâs buyurdu ki:

"Peygamber efendimiz, Cuma günleri sabah namazlarında Secde ve Hel Etâ sûrelerini okurdu."

Hûd sûresinin fazîleti

“Hûd sûresi beni ihtiyârlattı.”

“Cuma günleri Hûd sûresini okuyunuz.”

“Ümmetim gemiye bindikleri vakit, Hûd sûresi 41. âyetini okumaları, onların emniyetleridir.”

Yezîd bin Ebân diyor ki:

"Bir gece Resûl-i Ekrem'i rü'yâda gördüm ve ona Hûd sûresini okudum. Bitirince bana, "Bu sûreyi okudun, ancak bunun ağlaması nerede" buyurdu.

Duhâ sûresinin fazîleti

"Rivâyete göre, Eshâb-ı kirâm ve Tâbi'înden bir grup, bir şey kaybettikleri zaman, Duhâ sûresini okur ve kaybettiklerini bulurlardı."

“Allahü teâlâ, sûre-i Duhâ'yı okuyan kimseye mahşer günü, ev halkına, akrabâlarına, komşularına, dostlarına şefâ'at izni verir.”

“Duâ sûresini okuyan kimseye Arafat'ta benimle beraber olana verilen ecir kadar ecir verilir.”

İmâm-ı Gazâlî buyurdu ki:

"Rivâyete göre, Eshâb-ı kirâm ve Tâbi'înden bir grup, bir şey kaybettikleri zaman, Duhâ sûresini okur ve kaybettiklerini bulurlardı."

Kıyâme sûresinin fazîleti

“Kıyâme sûresini devamlı okuyan kimse, Kıyâmet gününde açık alınla haşrolunur.”

“Kim kıyâme sûresini okursa, ben ve Cebrâil (aleyhisselâm) kıyâmet günü, kıyâmete inandığına dâir ona şâhidlik yaparız."

Câsiye sûresinin fazîleti

“Kim Câsiye sûresini baştan sona kadar okursa, Allahü teâlâ, o kimseyi dünya ve âhıretin her türlü fenâlıklarına karşı perdeler.”

“Kim Câsiye sûresini okursa, hesap günü, Allahü teâlâ onun utanılacak şeylerini örter ve korkusunu giderir.”

Sebe' sûresinin fazîleti

“Kim Sebe' sûresini baştan sona kadar devamlı olarak okumasını âdet hâline getirirse, Allahü teâlâ o kimseyi kıyâmet gününde Peygamberlerle müsâfeha ettirir.”

"Kim Sebe' sûresini okursa, hiçbir resûl ve nebî kalmaz ki, kıyâmet günü ona arkadaş olmasın ve müsâfehâ etmesin.”

Fâtır sûresinin fazîleti

“Fâtır sûresini okumayı âdet haline getiren kimse, Cennete dilediği kapısından girmeye hak kazanır.”

Beyyine sûresinin fazîleti

“Kim Beyyine sûresini okursa, kıyâmet günü, hayrın, iyiliğin kaynağı ile berâber olur.”

“Allahü teâlâ, Beyyine sûresini okuyan kişinin kırâatini dinler ve şöyle buyurur: Müjde olsun kulum! İzzetime yemîn olsun ki, gerek dünya ve gerek âhiret hâllerinden hiç birinde seni unutmayacağım ve seni Cennete yerleştireceğim tâ ki hoşnut oluncaya kadar.”

“Beyyine sûresini münâfıklar okumaz ve kalbinde Allahü teâlânın varlığında şüphesi olan da okuyamaz. Allahü teâlâya yemîn ederim ki, yer ve gök yaratıldğından beri melekler bu sûreyi okuyarlar. Kim bu sûreyi okursa, Alalhü teâlâ onun dînini ve dünyasını muhâfaza eder ve onun için istigfâr edecek melekler gönderir.”

Enes bin Mâlik şöyle anlatır: "Peygamber efendimiz, Übey bin Ka'b'a buyurdu ki: “Allahü teâlâ, Beyyine Sûresini sana okumamı emretti.” Übey; "Ey Allahın resûlü!.. Allahü teâlâ benim adımı da andı mı?" dedi. Peygamber efendimiz; “Evet” buyurdu. Bunun üzerine Übey bin Ka'b ağlamaya başladı.

[Kur'ân-ı kerîmde 600. sayfadadır.]

Kureyş sûresinin fazîleti

“Kim, Kureyş Sûresini okursa, Allahü teâlâ ona, Ka'be'yi tavâf edenlerin ve orada i'tikâfta bulunanların adedinin on katı hasene verir.”

İmâm-ı Rabbânî buyurdu ki:

"Korkulu yerlerde ve düşman karşısında emîn ve rahat olmak için Kureyş Sûresini okumalıdır. Tecrübe edilmiştir. Her gün ve her gece hiç olmazsa onbirer defa okumalıdır."

Müddessir sûresinin fazîleti

“Müddessir Sûresini her zaman okumayı alışkanlık hâline getiren kimseye, Allahü teâlâ Mekke'de yaşıyan müminlerin sevâbı kadar sevâb ihsân eder.”

Kur'ân-ı kerîmdeki sûreleri okuyanlara verileceği bildirilen sevâblar, harâm işlemeyip, helâl lokma yiyenler, farz ve vâcib olan ibâdetleri yapıp kul borcu olmayanlar içindir. Ehl-i sünnet i'tikâdında olmak ve belirtilen fayda ve sevâbları bu sûrelerden değil, Allahü teâlâdan bilmek lâzımdır.
[Kur'ân-ı kerîmde 576. sayfadadır.]

*Mehmet ORUÇ/365 Gün DUA