Konu Başlıkları: Nazardan Nasıl Korunabiliriz?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19 Kasım 2007, 10:23   Mesaj No:2

MERVE DEMİR

Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Standart Cvp: Nazardan Nasıl Korunabiliriz?

Nazar Efendimize nisbet edilen sahihiyetini bilmediğim"insanın nazarı etkilidir.Özellikle açık renkli gözden ok gibi saçılır"hadisini biliyorum pek aklıma yatmıyor. Bununla beraber Mekke’de nazil olan" neredeyse seni gözleriyle yıkacaklardı" ayetini delil gösteriyorlar. Bir de gündelik yaşamda "baktı çat diye kırıldı" yada "malımı çok beğendiler akabinde mala zarar geldi"diyenler (hatta bizlerde çok şahit olduk) gibi vb...ben bu tür yakıştırmaları tevhidi inanca zarar vereceği kanısıyla benimsemiyorum. Ancak realiteyi de bir kenara koyamıyorum.

CEVAP: Nazar (el-ayn) üç açıdan ele alınır: 1. Akıl: alen mümkündür. İnsanların zekaları gibi organlarının gücü de farklı farklıdır. esasen gözün kapasitesi % 400'dür. Bazı gözler ışığı yoğunlaştıran kalın bir merceğe benzer. 3 milyon rengi ayırdedebilen ender gözler vardır. Kaplumbağa yumurtasını gözüyle bakarak olgunlaştırır. Köpekler kızıl ötesi ve mor ötesi ışınlarını da görür. 2. Naklen sabittir: Buhari-Müslim 6.131, 280'de "Rasulullah'tan nazar için okunma talep edildiği", yine Tirmizi nazardan korunmak için okunma konusunda ayrı bir bab açımşıtr (tirmizi, Tıb, 17), "Rasulullah cin ve isan (görünen ve görünmeyen) varlıkların nazarrından Allah'a sığınırdı" Tirmizi, tıb; Nesai, İsttiaze, 37 vd... 3. Fiilen sabittir: Görülmektedir. Yaşanmaktadır. tarafımızdan da tecrübe edilmiştir. Sonuç: Bu gizemli bir ey değil, esasen Allah'ın yaratışındaki çeşitliliğik ve zenginliği gösteren bir olgudur. Felak ve Nas manevi kounma reçetesi, bu tür insanlar eğer biliniyorsa ilk bakışta nazarlarını başka yene celbedecek şeyler de önlemidir.

(M.İslamoğlu)