Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Mart 2010, 23:37   Mesaj No:10

Armagan

Medineweb Usta Üyesi
Armagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Armagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5753
Üyelik T.: 20 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 65
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart peygamber duaları

Süleyman (a.s)'ın Duası ............

Kuş ve karınca dilini bilen,hükümdar peygamberlerden biri olan,insanlardan,cinlerden ve kuşlardan ordusu bulunan,Davud peygamberin oğlu Süleymen (a.s) ordusu ile karınca vadisine gelir,bir karıncanın,”Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin,Süleyman ve orduları farkında olmadan sizi ezmesin.” Dediğini duyar,karıncanın sözüne güler.(Neml,27/15-19)

Ve Allah’a şöyle dua eder;

رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَى وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَدْخِلْنِي بِرَحْمَتِكَ فِي عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ

OKUNUŞU:”Rabbi evzi’nî en eşküra ni’meteke’l-letî en’amte aleyye ve alâ vâlideye ve en’amele sâ lihan terdÂhü ve edhılnî biğrahmetike fî ıbâdike’s-salihîn.”

ANLAMI:”Ey Rabbim!Bana ve anama-babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlüme ilham eyle ve rahmetinle,beni iyi kulların arasına dahil et.”

Süleyman (a.s),Şiddetli bir hastalığa yakalanır,cansız ceset denecek hale gelir,sonra tekrar sağlığına kavuşur ve Allah’a şöyle dua eder:

رَبِّ اغْفِرْ لِي وَهَبْ لِي مُلْكًا لَّا يَنبَغِي لِأَحَدٍ مِّنْ بَعْدِي إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ

OKUNUŞU:”Rabbi’ğfirlî ve heblî mülken lâ yenbeğî li ehadin min ba ‘diinneke ente’l –vehhâb.”

ANLAMI:”Ey Rabbim!Beni bağışla ve bana benden sonra kimseye lâyık olmayacak bir mülk/hükümranlık bahşet.Şüphesiz,Sen çok bahşedicisin.”(Sad,38/35)

Yüce Allah,duasını kabul eder.Rüzgarı emrine verir,cinleri ona boyun eğdirir.

Süleyman (a.s)’ın duasında yüce Allah’tan;

-Nimete şükredebilmeyi nasip etmesini,

-Salih emeller işleyebilmesini,

-Salih kulları arasına dahil etmesini,

-Bağışlamasını,

-Mülk/saltanat vermesini istemiştir.

Süleyman (a.s)’ın Allahtan hem dünya,hem ahiret hem maddi hem manevi isteklerde bulunduğunu ve duasında Allah’ın güzel isimlerini zıkrettıgı bılınmektedır

Eyyûb (a.s)'ın Duası................

Eyyub (a.s) ın hastalığının iyileşmesi ve sıkıntısının giderilmesi için Allah'a şöyle dua ettiği bildirilmektedir:

وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

Eyyûb’u da hatırla. Hani o Rabbine, “Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen ise merhametlilerin en merhametlisisin” diye niyaz etmişti. (Enbiya,21/83)
وَاذْكُرْ عَبْدَنَا أَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ

الشَّيْطَانُ بِنُصْبٍ وَعَذَابٍ

(Ey Muhammed!) Kulumuz Eyyub’u da an. Hani o, Rabbine, “Şeytan bana bir yorgunluk ve azap dokundurdu” diye seslenmişti.
فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَكَشَفْنَا مَا بِهِ مِن ضُرٍّ وَآتَيْنَاهُ أَهْلَهُ وَمِثْلَهُم مَّعَهُمْ رَحْمَةً مِّنْ عِندِنَا وَذِكْرَى لِلْعَابِدِينَ

Biz de onun duasını kabul edip kendisinde dert namına ne varsa gidermiştik. Tarafımızdan bir rahmet ve kullukta bulunanlar için de bir ibret olmak üzere ona ailesini ve onlarla beraber bir mislini daha vermiştik.

İbrahim (a.s)'ın Duası

Azim sahibi peygamberlerden biri olan Hz. İbrahim (a.s);tanrı diye putlara tapan kavmini tehtide/Allah'ın bir tek ilah olduğu inancına çağırmış .Putperestlikle mücadele sürecinde putperest hükümdar nemrut tarafından ateşe atılmış,ancak ilahi lutfa mazhar olmuş,ateş onu yakmamış, güllük gülüstanlık olmuştur.İşte bu ulu Peygamberin Kur'anda bize örnek olacak duaları zikredilmiştir.
رَبِّ هَبْلِي حُكْمًاوَاَلْحِقْنَيِ باِالصَّالِحِينَ

1- Okunuşu:"Rabbi! Heblî hukmen ve elhıknî bi's-sâlihîn."

Anlamı:"Ey Rabbim! Bana hikmet ver ve beni salihler arasına dahil et."(şura,26/83)
رَبِّ اجْعَلْنِي مُقَيمَ الصَّلاَةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتيِ رَبَّناَ وَتَقَبَّلْ دعاَءَ

2- Okunuşu:"Rabbic'alnî mükîme's-salâti ve min zürriyyetî, Rabbenâ ve tekabbel duâ'e."

Anlamı:"Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazını dosdoğru kılanlardan eyle! Ey Rabbimiz! Duamızı kabul et.!" (İbrahim,14/40
رَبَّناَاغْفِرْلِي وَلِواَلِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُو مُ الْحِساَبُ

3-Okunuşu:"Rabbene'ğfirlÎ veli-valideyye veli'l mü'minîne yevme yekûm'l-hısâb."

Anlamı:"Ey Rabbimiz! Herkesin hesaba çekileceği günde beni,ana-babamı ve mü'minleri bağışla!"(İbrahim,14/41)

İbrahim peygamberin dualarından Allah'tan şunlar istenmiştir;

-Hikmet,

-Salihler arasında olma,

-Salih/Müslüman evlet,

-İbadetlerinin kabul edilmesi,

-Dualarının kabul edilmesi,

-Affedilmesi,

İbrahim peygamber, kendisi için dua ettiği gibi, anne-babası,nesli ve bütün mü'minler için'de dua etmiş.Bu dualar Kur'anda zikredilmek suretiyle biz Mü'minlere yol gösterilmiş,nasıl dua edeceğimiz,duada neler isteyeceğimiz öğretilmiştir.