Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13 Nisan 2010, 16:17   Mesaj No:12

Abdulhamit 1

Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Arkadaşları:2
Konular: 17
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 66.Haftanın Misafiri Abdulhamit (1)

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı
Albulhamit abi hoş geldin medineweb'e
Hayırlı olsun haftanın misafirliğinin.
Aynı sitede yönetici olduğumuz için beni tanırsınız
Abdulhamit ismini görünce bir an aklıma sizin olabileceğiniz gelmişti ama emin olamamıştım.
Fizik-Kimya öğretmeni olmanıza (emekli ) rağmen Kur'an çalışmalarınız takdire şayan.Bu irtibat öğretmenlik zamanında mı yoksa emekli olduktan sonra mı başladı?

Kur'an'ı anlamaya çalışırken oluşturduğunuz kriterler,öncelikler nelerdir?
Kur'an-sünnet-hadis-siyer-tarihsel verilerin irtibatı nasıl olmaldır?
Peygamberin konumu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?(insanüstü,sıradan,postacı vs bağlamında)
Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.(Cevaplarınızın samimi olacağına inandığım için)
Elbette cevaplarım samimi olacaktır. Ben de size teşekkür ederim. Maşallah burada da sizi görmek ve sizlerle beraber olmak ne güzel ! İslami düşünce sitesinde ve bu sitede Yaptığınız hizmetler takdire şayan. Allah ecrini kat kat versin İnşallah.

Sorularınızı tek tek cevaplayayım.

Soru:Fizik-Kimya öğretmeni olmanıza (emekli ) rağmen Kur'an çalışmalarınız takdire şayan.Bu irtibat öğretmenlik zamanında mı yoksa emekli olduktan sonra mı başladı?

Değerli Kardeşim FECR,

Kuranla irtibatım taa çocukluk yıllarıma kadar gider. O yıllarda Yaş 13-14 iken namaz kıldığımda okuduğum ayetlerin anlamlarını hep öğrenmek isterdim ve öğrenmek istedim. Bu yetmez dedim kendi kendime madem ki, kuran Allahın kitabı biz kullarına ne diyor , ne mesaj veriyor diye ben de merak uyandı. Arapçayı biliyordum. Ama kuran arapçası daha değişik bir lisan. Günlük konuşma diliyle farklılıkları var. Bazı ayetleri anlayamıyordum. Meallere bakıyordum. Fakat bazı mealler var ki, birbirini karşılamıyor. Ayeti tam ifade etmiyor. Kendimi geliştirdim. Önce kuran arapçasını çok iyi öğrenmem gerektiğini anladım. Tabii bu uzun yıllarımı aldı . Öğretmenlik mesleğinde iken , boş vakitlerimde kuran tefsir çalışmaları yapmaya başladım. Sayısız defalar ( Aklımda kalmadığı için öyle diyorum ) sanırım 100 ü geçti. Kuranı bir baştan bir başa tefsiryle okudum. Emekli olduktan sonra da bu çalışmam daha da hız kazandı. Ve sitelerde yazmaya başladım. Kendimi kesinlikle Alim olarak görmüyorum. Ama Alim olmaya çabalayıp, gayretle çalışıyorum.

SORU: Kur'an'ı anlamaya çalışırken oluşturduğunuz kriterler,öncelikler nelerdir?
Kur'an-sünnet-hadis-siyer-tarihsel verilerin irtibatı nasıl olmaldır?
Peygamberin konumu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?(insanüstü,sıradan,postacı vs bağlamında)

Çok güzel sorular bunlar, bunların cevapları herbiri bir konu başlığı olur.

Devam edeceğim İnşallah