Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19 Nisan 2010, 17:56   Mesaj No:1

Abdulhamit 1

Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Arkadaşları:2
Konular: 17
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart TAKLİDİ İMAN MI YOKSA TAHKİKİ İMAN MI ?

TAKLİDİ İMAN MI YOKSA TAHKİKİ İMAN MI ?

TAKLİDİ İMAN MI YOKSA TAHKİKİ İMAN SAHİBİ Mİ OLMAK GEREK ?

Elbetteki Tahkiki iman sahibi olmak gerek. Tahkiki olmayıp Taklidi iman sahibi olanlar başkalarının yanlışına ortak olabilirler. Taklit ettikleri kişinin veya zümrenin peşinden giderek onlara şartlanır. Her dediklerini tartışmasız , araştırmaksızın kabul eder. Halbuki Tahkiki iman sahipleri böyle mi ? Aklı ile ilim ile Kurani ilmi ile de araştırark iman eder.

BAKIN TAKLİDİ İMAN SAHİPLERİ NE DER ?

DUYDUM ve İTAAT ETTİM ! Neyi duydun SEN neye itaat ettin ! Yeryüzünde senin gibi duydum ve itaat ettim ettim diyen her dinin mensuplarından milyarlarca insan var. Acaba neyi duymuşlardır. Neye iman ve neye itaat etmektedirler. Senin ile onların arasındaki bu iman farkını nasıl açıklarsın ?

Nasıl mı ? Hiristiyanla, yahudiler de aynen bizim gibi demektedirler DUYDUK VE İMAN ETTİK: ve aynen bizim gibi iman etmektedirler yani KENDİLERİNE İLETİLEN sözlere kayıtsız şartsız teslim olmuşlardır.

PEKİ YA TAHKİKİ İMAN SAHİPLERİ NE DER ?

DUYDUM, ARAŞTIRDIM DOĞRULUĞUNA KANAAT GETİRDİM VE ÖYLE İNANDIM.

İmanın çeşitleri vardır, her görülmeyene inanmak da imandır, her bilinmeyene inanmak da imandır, aklıyla ilmi ile gerçeklere bizzat tanık olup inanmak da imandır. Sevgi ile kalbe çakılan bir nur ile inanmakta bir imandır. Akıl ve kalbleri çatıştığında , tercihlerini akıl yönünde kullanıp inanmaları da imandır, kalblerini akıllarının önüne koyup o şekilde inanmakta imandır.

Mecusilerin inancı da da imandır, yahudi ve hiristiyanların inancı da imandır.
İmanlarını akıllarıyla sorgulayıp, test edip öyle inananların imanı da imandır
.

Yani körü körüne inanıp iman etmenin yanısıra, bilinç olarak inanmak, bilinçli iman etmekte var. Körü körüne değil, gözü kapalı değil, hemen duydum ve hemen itaat ettim değil .

Eğer, imanınızı akıl etmeden yalnız kalbinize göre şekillendirmişseniz, böyle bir iman şekli ALLAHın istemediği iman şeklidir ki, çok ayetlerde bu gibi durumlarda olanlar kınanır, imanınızı aklınızla sorgulayın ayetleri pek çoktur. Yani sen puta da iman edebilirsin, hristiyanlar gibi de iman edebilirsin, ama senin bu imanını sorgulayacağın ilk şey aklındır. İşte hristyanların dinlerinde kendilerini yanıltıkları ve anlayamadıkları islamı ve kuranı araştırmadan reddetmeleridir. Üstelik kendi kitaplarını da hak ve haikat olup olmadığını araştırmamışlardır.

De ki, bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak temiz akıl sahipleri (bunları) düşünürler.” (Zümer: 9)

İSLAM DİNİNİN YÖNTEM VE METODUNDA KÖRÜ KÖRÜNE İMAN ETME DEĞİL, BİLİNÇLİ TAHKİKİ, AKLA DAYANAN VE AYNI ZAMANDA KALBEN İMAN ESASTIR

Konu Sahibi Abdulhamit 1 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ebediyet Nuru Ashab-Kiram(r.a) Yitiksevda 2 1853 13 Aralık 2010 17:15
Imanı bozan haller nelerdir, Bilgi Dağarcığı Abdulhamit 1 0 2147 27 Kasım 2010 00:26
Kurban bizden ne istiyor ! Hacc-Umre-Kurban kurtmehmet 1 1900 15 Kasım 2010 15:24
Kuranı anlamama sorunu Kur'ân-ı Kerim Genel Abdulhamit 1 9 2451 27 Ekim 2010 17:01
Namazda övgü ve vücut duruşlarının sırrı Namaz-Abdest-Teyemmüm BEDİİ HAMİT 5 3179 03 Ekim 2010 03:27