Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03Haziran 2010, 00:05   Mesaj No:6

Yitiksevda

Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
MEVLÜT HÖNÜL Yazılan: Soru 2 : Bir insan bir ayeti zikrederek , o ayetin etki alanına ruhunu alamaz mı ?

Zaten bize emredilen de Allah'ın zikrini yani kuranı anlayıp idrak etmek.
Akletmezmisin hitapları Bizlere Ayetleri Zikretmek içindir Zikirde anlayıp yaşamadır.Yoksa saatlerce Ha hu çekmeler değildir.Cezbeye girerek Şuurunu kaybetme değildir.Saatlerce allah allah demek değildir.Kuranı anlayıp Eyleme dökmektir.Yok bin tane la ila he illalah çek cenneti garantile varmı böyle bir mantık o zaman Allah yolunda ömürlerini vermiş insanlar neden o kadar zahmete katlansınki bu kadar kolay yol varken.Bu tür yaklaşımlar İslamı dejenere etmektir.
Değerli abim bak ; dediklerin çöpe atılacak sözler değildir. Lakin eksiktir, tek uçludur , geniş düşünmemektir. Zikir meselesinin iki yönü vardır. Buradan hareketle birkaç noktaya değineyim :

1: Kuran'ın kendisi zaten zikirdir. Katılıyorum. Zikrin manası Kuran'ı anlamak, yaşamak, onu hayata geçirmek için HAREKETE GEÇMEK'tir.

2: Benim görüşümde zikir , cennet garantisi asla değildir. Belli bir sayıda zikir çek cenneti garantile diye bir PAZAR / lık asla olamaz. Öyle birşey olsaydı, zikir=cennet garantisi olsaydı eğer , o zaman her türlü haltı yiyip, onun bunun kızına karısına göz diken, onun bunun malını gasp eden,üzerine yatan, yetim hakkı gözetmeyen, insanlıktan nasibini alamamış afedersiniz onca şerefsizin de o zikirlerle üç günde cenneti garantilemesi gerekirdi .Oysa Rabb adalet sahibidir. Senin ısrarla vurgulamaya çalıştığın budur. Ki dediğim gibi söylediklerin çöpe atılacak şeyler değil. Zaten İNSAN SEVDİĞİNE GÖTÜRDÜĞÜ ŞEYİ SAYAR MI YAW!...

3: Ammaaaaaa anlatamadığın, üzerinde durmadığın başka yönleri de var zikir kavramının. Örneğin zikir, kul ile Allah arasında bir bağdır. Zikir kalbi çalıştırır. Bilnçsiz yapılsa dahi zikrin insan hayatında çok ciddi etkileri vardır. Gidin meyhaneye, içki içen, ama evrensel doğruların ( zina yapmayacaksın, kimsenin malına karısına asılmayacaksın , yalan söylemeyeceksin hırsızlık yapmayacaksın vb. kurallarına uyan yani özünde kirli olmayan ) bir adama diyin ki ; abi sen içkini gene iç, ama şu zikri de tekrar et, bu adamın o zikrin etkisi ile bir süre sonra meyhaneye ayak basmadığını görsen şaşırma !.. Bunu iddia ediyorum yani bu kadar açık net !.. Bu şaşırtıcı ama gerçektir. Yani şunu demek istiyorum, bir insan en diplerde dahi olsun, anlamını bilmediği bir zikri yapsın , boş boş allah allah desin , la illahe ilallah desin, bu zikrin etkisi ile en diplerden en tepelere çıkabilir...

5: Sen bizlerin gayesinden bahsediyorsun, ben de bizlerin gayesinden bahsediyorum. Sen bunların DİNİ BİR VECİBE gibi yapılmasına karşı duruyorsun, Ben de bunların İNSAN HAYATINDA SAĞLAM BİR İP GİBİ KALPLERİ SARDIĞINDAN Bahsediyorum.. Bir nevi ALLAHIN İPİNE YAPIŞMAK gibi...

Mesela demişsin ki ; bazı kesimler bu zikri yapmayınca belaya musibete uğrar şeklinde dayatılıyor insanlara diyorsun. Ben de diyorum ki, İNSANLAR O ZİKİRLERLE ALLAH İLE ARASINDAKİ BAĞI KORUYOR. YANİ ALLAHI GÖRÜYOR. Senin dediğin şekilde o zikri yapmadıgında başına bela gelmez, araba falan çarpmaz,çocugu falan ölmez. Ama başka türlü bir bela gelir.... Haydaa diyeceksiniz şimdi . Evet doğru duydunuz. Başka türlü bir bela gelir , İNSANIN ALLAH İLE ARASINDAKİ ZİKİRLE / KALPLE oluşan o bağ KOPAR !...O BAĞIN KOPMASINDAN BÜYÜK BELA OLUR MU İNSANA SORARIM SİZE !...Örneğin La illahe İllallah en büyük zikirdir. Bu insanın allahı görmesidir. Her anında ALLAH ile olmasıdır. Çarşıda pazarda, içeride dışarıda, yatarken, yürürken, KALBİN UYANIK OLMASIDIR.

Bu durumda , sen öyle eksik dediğin zaman, bu yazışmaları okuyan arkadaşlar bu kez zikir meselesine kuşkuyla yaklaşacaklar. Acaba'lar oluşacak zihinlerinde, öte yandan iblis bunlara şöyle fısıldayacak : bak gördün mü zikir çekmek boşş şey demiştim sana diye soldan yaklaşacak. Eee zayıf yaratılşlı olanlar da buna kanacaklar. Bir kısmı zikirden vaz geçecek .. Yani yaz artık geri kalan senaryoyu....

İnsan bir şey yapacağı zaman o iş için bilgi toplar, kendini bu alanda yetiştirir. Kul olarak ibadete / zikre dahi başlayacaksak bunun kuralı nedir diye araştırıp öğreniriz. Kişi aşçı bile olsa, tarifini bilmediği yemeği yapmaya kalkışırsa o yemek yenmeyecek kadar tatsız olur. İbadet de / zikir de böyledir. Ne yaptığını, niçin yaptığını bilmediğin ibadetin / zikrin lezzeti olmaz. Bunu da belirtmekte fayda var...

Öyle işte abicim.. Bir olayın bir tek yüzü yoktur, çeşitli yüzleri vardır. Çeşitli yönlerden ele alınması gerekir .. Bize ne girecek, bizden ne çıkacak bunlara bakmak gerekir. Bir konuda reddiye yazarken, o reddiyenin nerelere gidebileceğini de hesaba katmadıgımızda , kestirip attığımızda sonuçları vahim olabiliyor vesselam....

dua ile...

-İmam Ali- (a.s)