Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03Haziran 2010, 00:05   Mesaj No:7

Yitiksevda

Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
mevlüt bey yazılan:

ZİKR sözcüğü genelde Türkçeleştirilmeden Arapça ismi ile aktarıla gelmiştir. Bunun böyle gelmesi sonucu Dini tahrif eden kesimler tarafından istedikleri şekilde yorumlanarak kullanılmıştır.Bu kullanıma uygun cahil halk arasında ZİKİR HALKALARI ZİKİR ŞEKİLLERİ ZİKİR ALETLERİ ,Bazı tarikat şeyhlerinin müritlerin vücutlarına ŞİŞ Müritlerine FLORESAN yedirme,Müritlerin kafasına ŞİŞ çakmalar,Küçük çocukların dillerine ŞİŞ batırmalar vs Hurafeler.

zikir halkalarının ortaya çıkma sebebi bidat değildir. “Resûlüm! Sabah akşam Rablerine, O’nun rızasını isteyerek dua (ibadet ve zikir) edenlerle birlikte bulunmaya candan sabret Dünya hayatının süsünü isteyerek gözlerini onlardan çevirme” [ Kehf 18/28]

Bu ayet indiği zaman Resûlulah (sav) Efendimiz, bu kimseleri araştırmak için mescide çıktı Mescitte zikreden bir topluluk buldu Bunlar elbiseleri eski fakir ve garip Müslümanlardı Onları görünce hemen yanlarına oturdu ve: ”Ümmetim içinde benim kendileriyle birlikte olmamı emrettiği kimseleri yaratan Allah’a ham dolsun” Buyurdu [ Taberi, Camiu’l-Beyan, İlgili ayetin tefsiri; İbnu Kesir, Tefsiru’l-Kur’ani’l-Azim, V, 153; Suyuti, ed-Dürrü’l-Mensur, V, 381; Ebu Nuaym, Marifetu’s-Sahabe, III, No: 4634]

Bu ne büyük bir tevazu ve edep örneğidir Elbette Allah Resûlü (sav) Efendimiz, kendileriyle birlikte olması emredilen kimselerden her yönüyle üstündü Fakat, Yüce Allah bu emirle önce onların oluşturduğu zikir meclisinin faziletini gösterdi Sonra, Efendimizin (sav) yüksek tevazusunu bize gösterip kendisini örnek almamızı istedi Ayrıca Efendimizin (sav) onların içlerinde bulunup kendilerini şereflendirmesi ve onlara feyiz vermesi için bu emri verdi

Bir rivayette, Efendimiz (sav), mescitte zikredenlerin yanına gelerek: “Sizin üzerinize Allah’ın rahmetinin indiğini gördüm; ona sizinle ben de ortak olmak istiyorum” Buyurdular ve halkaya oturdular [ Suyuti, ed-Dürrü’l-Mensur, V, 382]

Rasululah (sav) Efendimiz, bir defasında:

“Cennet bahçelerine uğradığınızda, oralardan çokça istifade edin” buyurdu Ashab-ı Kiram: “Cennet bahçeleri neresidir?” diye sorduklarında, Rasul-i Ekrem (sav) Efendimiz:

“Zikir halkalarıdır” buyurdu [ Tirmizi, Deavat, 82; Ahmed, Müsned, III, 150]

Şu müjde de önemli:

“Herhangi bir topluluk sırf Allah rızası için toplanıp Allah’ı zikrederse, görevli bir melek semadan onlara şöyle seslenir: “Günahlarınız affedilmiş olarak kalkın, hiç şüphesiz günahlarınız iyiliğe çevrildi” [ Ahmed, Müsned, III, 142; Ebu Ya’la, Müsned, VII, 167; Tabarani, el-Evsat, I, 85]

Dolayısıyla zikir halkaları kurmak bidat değildir. Hadis kaynaklarında camide toplananların yaptığı zikir çeşiti açık ve net bi şekilde aktarılmamıştır. Bu sebeple çeşitli şekilde zikirler yapılmaktadır.İslami akidelere uygun olarak yapılan bu zikirler bidat değildir.

Fakat zikir halkası adı altında mevlut beyn yazmış olduğu ''Bazı tarikat şeyhlerinin müritlerin vücutlarına ŞİŞ Müritlerine FLORESAN yedirme,Müritlerin kafasına ŞİŞ çakmalar,Küçük çocukların dillerine ŞİŞ batırmalar '' gibi uygulamalar sapıklıktan başka birşey değildir

-İmam Ali- (a.s)