Konu Başlıkları: islam'da NİKAH AKDİ
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23 Temmuz 2010, 20:29   Mesaj No:17

Medine-web

Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Abdulhamid Hocam,
vermiş olduğunuz bu doyurucu cevap için teşekkür ederim.ama bir konuda muhalif olmak zorundayım;
"hicret... ama nereye ?"varmı islamı yaşayabileceğimiz,kuranın hakim olduğu,hakimiyetin islamın olduğu,pürüzsüz berrak ülke ?

müslümanlar kardeşimizin görüş dilek ve düşüncelerine katılmakla birlikte,geçerli ve tutarlı çözüm önerisi sunmadığından,işler klavye mucahitliğinden ileri gidemiyor malesef...

ikincisi ise demin arz ettiğim gibi,zorunluluklar karşısında elinizdeki ile iktifa etme durumundasınız.hepimizin inancı isteği arzusu islam hukukunun sosyal düzene hükmetmesi...ama nasıl ne zaman nerde kimle ?
bu uzun bir toplumsal mucadele,azim,çalışma,hertürlü cihad ve güç gerektiren bir konu...en önemlisi mücadele edecek müslümanların kararlı,imanlı,tutarlı,samimi ,ihlaslı olması gerekiyor...
beş müslümanın bir arada kavga etmeden bir fıkhı konuyu bile çözmezken,yada sen ben kavgası olmadan,ırk renk dil ayrımı olmadan çözmeye yanaşmazken,sosyal islamı nasıl başaracaklar merak konusu...

üçüncüsü küfür şirk tekfir konusunda biraz hassas olmamız gerekiyor.elimizdeki tekfir etme müşrik ilan etme kartını iptal etmemiz ve dikkatli davranmamız gerekiyor.sen resmi nikah kıydın şirke razısın demek biraz sorunlu bir görüş..oysaki müslümanlardan kardeşimiz resmi evliliğe yanaşmaz ama,onun bir benzeri tc kimliği cüzdanında bulunmaktadır..beğenmediği----miz red ettiği--miz şirk ilan ettiğimiz düzene askerlik yapmaktadır--yız yada yapacaktır--ız...cebinde taşıdığı ehliyet hakeza...kullandığı pasaport hakeza..aldığı ilkokuldan üniversiteye kadar ki tahsilindeki diplomalar ha keza...gitti hacc farızasının izni ha keza..
söylermisiniz müslümanlardan,nesteiz billah siz müşrikmisiniz ?
haşa...
kavram karmaşasını yaşamayalım e'mi...

dördüncüsü ise mehrin bir sosyal güvence olmadığını söylemişsiniz ve hiç bir muvahid müslüman kadının bunu isteyeceğini red etmişsiniz..yine yanılıyorsunuz.mehri eski fıkıh kitaplarından öğrendinizse bi şey diyemem.ama günümüz şartlarına musait hale getirmeyı düşünüyorsanız,mehir bir kaosun sigortası olarak görüyorum.eşiniz bir gün boşanabilir,yada siz ölebilirsiniz.eşiniz sokaktamı kalmalı,ele güne avuçmu açmalı,yada tesettürünü atmak zorunda kalıp namahrem ortamda mı çalışmak zorunda kalmalı?
cevabınız evet ise seninle kuranla anlaşmanız imkansız...
cevabınız hayır ise eşinizi mağdur edeceklerden uzak tutmanız ve onun mehrini vermeniz gerekir.ben buradaki mehirden çiçek böcek incik boncuk etek buluz anlamıyorum.erkeğin durumuna göre kadına ev arsa veya maddi anlamda gelecek olarak algılıyorum.

küçük bir not :fıkıh kitaplarında geçen kuleteyn,hacca deve eşek ile gitmek,gözlerinle görmediğin bir şeyı satın alamamak(o zaman aldığımız her eşyanın ambalajını açmamız gerekiyor dersek bile,piknik tüpünü yahut aldığınız salçayı,yahut havale edeceğiniz parayı nasıl çözeceksiniz) vsss...
bu asırda hacca deve eşekle gitme olayı gülünç değilmi..
istanbulda hanginizin kuleteyni var..
kabuğumuzu biraz kırmamız gerekmez mi ?
saygılar..