Konu Başlıkları: cuma namazı nasıl kılınır
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09 Ağustos 2010, 00:43   Mesaj No:18

Medine-web

Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

gülümsemekle başlıyayım izin verirseniz

arkadaşların düşüncesi evrensel islami kabullerdendir.izah etmişler Allah razı olsun.

sayın müslümanlardan canım bir o kadarda heyecanlı kardeşim,
biraz dertleşelim isterseniz..oturun şöyle bi çay da ısmarlamak isterdim,mimiklerimizle,tebesüm ve beden dillerimizle göz göze sohbet etmek isterdim sizinle...

1-müslümanlar kardeştir,birbirlerinin velileridirler,emri bil maruf nehyi anilmunker konusunda birbirlerini uyarmak farz kılınmıştır.bu maddeyı göz önünde bulundurarak ve bu amaçla kardeşime bir nasihat yükümlülüğü olarak kabul etmelisin..

2-fıkıhta bir kural vardır.eşyanın aslı mubahtır.onu haram kılan fıtratını bozmaktır.mesela üzüm helaldir.fıtratını bozsan içki olur.kadından faydalanmak helaldir.hakkın olmayandan faydalanırsan zinadır.konuşmak yazmak duymak görmek helaldir.bunun haincesi haramcası hınzırcası munkercesi haram kılınmıştır.

3-Allah insana gücünün yetmiyeceği şeyı yüklemez,sorumlu tutmaz.hatta tehlike arz ettiğinde,tehlikeyı atlatacak kadar haram işlemeyı bile mubah kılar.
açlıktan ölecek durumda olan kişinin,ölümden kurtulacak kadar domuz eti yiyebilir.
zinaya kurtulacak kadar istimna yapabilir.
zalimden kafirden kurtulacak kadar takkiye yapılabilir.
burada işin aslı esası can mal namus şeref din güvenliği ön planda olmasıdır.bunları korumak adına taviz verilebilir.
ancak bu taviz ifrat tefrit çerçevesinde olmalı,zaruret kadar uygulanmalı.

4-işin aslı mubahtır dedik.faydalandığımız sürece,faydasını gördüğümüz sürece,başkasının hukukuna tecavuz olmadığı sürece mubahtır.bir fiili yaptığımızda,yada konuştuğumuzda o fiilin sözün fayda ve zararını göz önünde bulundurmak zorundayız.söylesemmi söylemesemmi kararını çok ince elemek lazım.ne söylesem kime söylesem neyı söylesem konusunda usta olmalısınız.
mesela gayri müslimi islama davet ettiğinizde ilk olarak;
hırsızın cezası el kesmek,
zinanın cezası falakaya yatırmak gibi konuları işlerseniz,
o insanı ila ahir kafir olmaya mahkum edersiniz!
mesela imamsınız,
cemaatinize vaaz veriyorsunuz.
cemaatin kültür seviyesini dikkate almazsanız,
çobana icma kıyası,nasih mensuhu anlatırsanız,
valiye doktora öğretmene okuma yazma öğretirseniz gülünç duruma düşersiniz.
mesela insanlara tebliğ ederken,
allahın azabını,
cehennemi,
zebanileri,
kaynar suları ,
bir vakit namaz kılmayanın 30 yıl yanacağını,
faiz yiyenin anasıyla zina etmiş gibidiri,
işler ve buna ağırlık verirseniz ,insanları allahın rahmetinden ümit kestirirsiniz.bu korkutmak değil kaçırtmaktır.zamanı geldiğinde korkutur inzar edersiniz.
adam başlar parmaklarıyla saymaya ,;
1 vakit 30 yıl,30 yıldır kılmadım.30*12*365*5=150004200052545245500000000 yıl eder........ ohooo ben zaten bittim.
faizmi cezasımı dedinnn...anamla zina ettim bennn allah beni nasıl affeder...başlar kaçmaya...!

ama ey insan allah şefkatlidir,merhametlidir,affeder,ecel gelmeden tövbe kapısı açıktır,cennet,bahçeler,şerbetler huriler vs vs işlerseniz o insanı kazanmanız islama ısındırmanız daha isabetli olmazmı ?

5-cumaya gelince,darul harp olsun,darul nedve olsun,darul suffe olsun.biz onu kıldığımızda ne zararı var bize ? aksine faydası yokmu ?
cuma sayesinde insanlara 4 ayet ve hadis mealini bile hatırlatsak fenamı ?ayda 16 ayet 16 hadis yılda eder 182 ayet 182 hadis.(unutmayın müslümanların ekserisinin tüm ilim serveti cumadan camiden gelmedir)
varsın cuma kabul olmasın.
varsın abdestsiz gelsin.
varsın ayakkabıyla gelsin.
haftada bir ayet işitir,hadis işitir,camii havasını tenefüs eder,manevi ortama girer.yasaklasak ne kazanırız,yasaklamasak ne kaybederiz yada tersi ne olur.düşünelim istersen ?
aynı durum kandiller içinde geçerlidir.kandil toplantıları yoktur bidattır hurafedir bilmem nedir diyenlere,sana,islama,topluma zararı ne arkadaşım??? kandil toplantısı yerine okey,pavyon,sarhoş toplantısı olsa dahamı güzel olur ?

6-hariciler gibi kılıcı keskin olma arkadaşım? eğri oturanın eğri konuşanın kafasını hemen kesme arkadaşım.şirk küfür tekfir etiketini hemen yapıştırma arkadaşım.nikah kıymam cumaya gitmem şirktir küfürdür saplantılarından kurtul derim.senin bu isteklerini istemeyen namerttir imansızdır .

ama biz diyoruz ki hastayı kaybediyoruz,kalbi duruyor,acilen hastayı kurtaralım,sen diyorsun ki,bu hastanın bıyığı olmamış,saçları taralı değil,abdesti yok,makyajı bozuk....öncelik hangisi sence ? tarak menikör pedikörlemi uğraşalım yoksa kalbmi çalıştıralım ?
önceliğe akıl vicdan karar versin.
saygılar...