Konu Başlıkları: Şeytana kardeş olmak
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Ekim 2010, 00:48   Mesaj No:8

BEDİİ HAMİT

Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:BEDİİ HAMİT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12750
Üyelik T.: 19 Eylül 2010
Arkadaşları:0
Konular: 20
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Beled Suresi, 6-7: O: "Yığınla mal tüketip-yok ettim" diyor. Kendisini hiç kimsenin görmediğini mi sanıyor?" ( Yığınla mal harcadım- savurganlık ettim” diyor )

Malının nereye ve kimin için ne amaçla harcadın da yok ettin ? Harcarken had sınırlarını aşıp israf ettin mi ? Mallarını israf edip harcarken Allahın seni gördüğünden habersiz miydin ?

Zevki safa içinde harcarken de, fakire muhtaç olduğu malı ( parayı ) inkaf etmeyip , Allahın dinine yardım etmen gerektiği halde etmeyip ,parayı nereye savurup çarçur ettin ? Bunun hesabını sana kim sorar ? Seni gerçekten de hiç kimsenin görmediğini mi sandın ?

Allah, Kuran’da insanların kendilerine verilen nimetleri nasıl değerlendirdikleriyle ilgili ahirette sorguya çekileceklerini "Sonra o gün nimetten sorguya çekileceksiniz." (Tekasür Suresi, 8) ayetiyle haber vermiştir.

Sonra o gün nimetten sorguya çekileceksiniz." (Tekasür Suresi, 8)

Allah hangi nimeti vermişse o kuluna işte o nimetten sorguya çeker insanı.

Verdiğim nimeti İsraf ettin mi ? Yoksa ölçülü olup dengeli mi kullandın.

Neleri israf ettin ? Sana ömür nimetini de vermiştim. Ömrünü nasıl israf ettin ?

Ömrünü ne ile geçirdin ?

Ömür sermayeni ,benim rızamı kazanmak için mi harcadın yoksa şeytani ve nefsi arzular üzerine mi tüketip yok ettin !

Allahın insana verdiği ömür nimetini şeytani ve nefsi arzular üzerine tüketip yok edenler ömürlerini israf etmişlerdir