Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Ekim 2010, 13:31   Mesaj No:22

Yitiksevda

Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Ana-Babaya saygı, büyüklere hürmet, ahlak kurallarının başında gelen erdemlerdir. Her insan bu kurallara uygun yaşamayı amaçlamalı ve bunu çevresine, dostça, sevecen, ılımlı, güvenilir, dürüst davranışlarla göstermelidir. Konfüçyüs'e göre "Yüce" insan olmanın ilk şartı, bu dört erdeme ulaşılması asla mümkün olmasa da, yılmadan gayret göstermektir. Gerceği görmek, çaba gösteren herkes için mümkündür. Bunun aracı da Konfüçyüs'e göre bilgidir. Bilgi sahibi olmak insanların mevki durumuna göre ayırım yapmadan herkese açık olmalıdır.(Alıntı)

Konfüçyüs yaşadığı zaman diliminde Allah'ın kimseye Peygamber göndermeden hesaba çekmeyiz beyanı ile ele alacak olursak Çinlilere gönderilmiş olan bir peygamber de olabilir. (Allah'u A'lem) Konfüçyüsün temel öğretileri İslamın evrensel temel kavramlarını kapsamaktadır.Yaşamını irdelediğimizde Manevi bir kişiliğe sahip olduğu açıktır ama daha sonraki nesillerin onun öğretilerini dejenere etmesi onun kişiliğine zarar getirmez Bana şöyle bir soru sorsalar deselerki Muaviyemi Konfüçyüsmü ben Konfüçyüsü baş tacı yaparım ....Çünkü onun temel öğretisi Eğitim eğitim idi Maddi çıkar ve sömürü değildi ...

-İmam Ali- (a.s)