Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Alimler(Rh)

Konu Kimliği: Konu Sahibi hattaboğlu,Açılış Tarihi:  25 Şubat 2009 (13:38), Konuya Son Cevap : 16 Ekim 2012 (17:16). Konuya 13 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Şubat 2009, 20:46   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Cvp: ebu zer -ali şeriati

Ali şeriatiyide İsmet sıfatlı nitelendiren yok burada oda beşerdir insandır.
Seçilmiş kul veya masum değildir.Doğrusu insanlar kendine faydalı olanı alır yanlış olanı ise bırakmalarıdır.
Ali şeriati şiidir.Şia toplumuna hitap ettiği için şii ifadeler kullanması normaldir.

Kendi bir sözü vardır sanırım en güzel cvbı kendisi verecektir;
"Allah'a şükrettim ki, İran'da, Sünnîlikle, Arabistan'da ise Şiîlikle suçlanıyorum! Ne olursa olsun, benim yolum doğru değilse bile, en azından, 'hem yemlikten hem de ahırdan yeme'yi adet haline getiren kimselerinkine göre hakikate daha yakındır Bu öyle bir yoldur ki, ömrüm boyunca çalışsam ve hayatımı bu uğurda harcasam, ne şu cenahta 'aydınların idolü' unvanıyla birşey yapabilir ve elde edebilirim, ne de dinî çevrede ruhanî bir şahsiyet olabilirim"
Alt 27 Şubat 2009, 02:57   Mesaj No:12
Medineweb Üyesi
Durumu:hattaboğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 210
Üyelik T.: 20 Eylül 2007
Arkadaşları:0
Konular: 6
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

mevlüt
itikadı bozuk demedim dikkat et "şia nın itikadı bu" dedim...(yanlışsa doğrusunu yaz)..
--
anlamadığım nokta,ben kitabdaki yorumlar hakkında yazdım ..eğer doğru ise doğru deyin şeriati nin bu yorumlarına,ama yanlış ise de o ashab a söylenenler o zaman tepkinizi koyun...hakkı gizlemek hakka hakarettir!!
--
şeriati nin şu cümlesini tuttum o nu bilmem ama bildiklerim var bu tabire uyan..

"hem yemlikten hem de ahırdan yeme'yi adet haline getiren kimselerinkine "
--
şii ifadeler kullanması normal diyorsunuz ,yani şii ler ashab hakkında bunlarımı düşünüyor diyorsunuz ? (mevlüt sana havale)
vede siz şii misinizki vatandaşın bu görüşlerine muhalefet şerhi koymuyorsunuz ? (gerçi koyup koymamanız farketmez)
Alt 27 Şubat 2009, 09:39   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Benim hulefai raşidindeki sahabeleri sövmek/tekfir etmek haddim değil.
Beşer oldukları için yanlışları olabilir yada sorgulayabilirim.Bunu bir kaç kez dile getirmiştim.
Bunun nedenide taasub derecesine bağlanmadan akidevimin gereği olan neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt etmeyi istememdir.

Soruyorum acaba İslam dinine giren 4.kişi ebuzer r.a neden çölde vefat etti?Neden çöle sürüldü?
Peygamber efendimiz benden sonra sana bir bela gelecektir diyor
Ebuzerde cevaben Allah yolundamı diye sorunca peygamber efendimizde evet Allah yolunda diyor..
Ve hz.osmanın talimatı ile peygamberimizin hz.ömerin hz.ebubekirin sürgüne(!) gönderdiği mervan bin hakem tarafından götürülüyor.

Sadece bu konu değil bunun gibi bir çok konu mevcut ali şeriatinin bunu eleştirel biçimde dile getirmesi bizi bağlamaz.O onun itikatıdır ve şuan yaşamıyor.Allaha hesabı kendisi verecektir ama eserlerini okumam onun gibi herşeyi bu biçimde dile getirdiğim anlamına gelmez.
Şia konusunu Mevlüt abiye havale etmene hacet yok şia kaynaklarını kabul etmeyen sizsiniz.Hepsi genel olarak tekfircidir sahabeleri tekfir ediyor demeyi uygun bulmuyorum.Şianın siyasi biz mezhep olduğu herkesçe bilinen bir olgu.Ve şeriatinin hitabını bu şekilde dile getirmesi normaldir diyorum.
Alt 16 Ekim 2012, 17:16   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4525
Beğendi:6114
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cevap: ebu zer -ali şeriati

Alimleri değerlendiriken ciddi sıkıntılar yaşıyoruz...Ltfn herşeyi süpürüp atmalayalım/almayalım

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: